Žurnalų archyvas

Maršrutas vasario 17–19 dienoms

16 vasario, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 02 17

Filmas „Poetas“, 12:30 / 18:20
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Tikromis Lietuvos partizanų istorijomis paremtas Giedriaus Tamoševičiaus ir Vytauto V. Landsbergio vaidybinis filmas „Poetas“ – tai jaudinanti juosta apie laisvės troškimą, drąsą priešintis nekenčiamam režimui bet kokia, net ir savo gyvybės kaina. Tai tarsi gyva istorijos pamoka, vaizdingai iliustruojanti pasirinkimą, kurį pokario metais privalėjo padaryti daugybė buvusių nepriklausomos Lietuvos karininkų, studentų, mokytojų bei kitų paprastų šalies piliečių.

Juosta, paremta Kosto Kubilinsko ir kitomis biografinėmis pokario asmenybių istorijomis, buvo pripažinta geriausiu Baltijos šalių filmu lapkričio mėnesį Taline vykusiame kino festivalyje „Juodosios naktys“.

Popietė „Žaliakalnio kūrėjai: architektas Feliksas Bielinskis“, 17:30
Kauno V. Kudirkos viešosios bibliotekos „Aušros“ padalinys, Aušros g. 37

Vasario 18-oji – žymaus Lietuvos architekto, Kauno miesto statytojo, architektų sąjungos kūrėjo, miesto vyriausiojo architekto, Kauno valstybinio universiteto ir politechnikos instituto docento bei Statybos ir architektūros instituto įkūrėjo, menotyros mokslų kandidato, knygų autoriaus Felikso Bielinskio gimimo diena. Mirė Feliksas Bielinskis keli metai iki Lietuvos Atgimimo – 1986 m. vasario 13 dieną Kaune, palaidotas Petrašiūnų kapinėse.

Renginio bibliotekoje „Pelėdų kava“ pakvies apžvelgti architekto kūrybą, pasidalins ja ekrane (taip pat ir retais pavyzdžiais bei vaizdais iš šeimos archyvų), o po to seksiančio pasivaikščiojimo metu aprodys architekto Žaliakalniui sukurtus pastatus Aukštaičių gatvėje.

Spektaklis „Bowel“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Ir kas toliau?“, paklausiame tikėdamiesi konkretaus atsakymo. Tačiau greitai aplanko suvokimas, jog atsakymo į šį klausimą nėra. Ši kontradikcija tampa spektaklio „bowel” atspirties tašku. Spektaklio ir jam specialiai parašytos pjesės koncepcijos pagrindu tapo žymiojo prancūzų teatro meistro Antonino Artaud (1896–1948) teatro principai, jo kūrybinis metodas ir jo pirmoji pjesė „Kraujo purslai“ (pranc. „Jet de Sang“). Lietuvoje niekada nestatyta prancūzų menininko pjesė pateikia fantastišką žmogaus ir pasaulio sukūrimo bei sunaikinimo (savinaikos) įvykių eigą. Tuo tarpu Naubertas Jasinskas nagrinėja šiuolaikinio žmogaus tapatybės efemeriškumą.

D. Matvejev nuotr.

Parodų „Nusidirti“ ir „Pervargimas“ atidarymai, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Galerijoje vyks menininkės Karolinos Latvytės-Bibiano personalinės parodos „Nusidirti“ bei Kazimiero Brazdžiūno ir Kristijono Žungailos parodos „Pervargimas“ atidarymai.

Kaip rašo  Emilija Statinaitė, Karolinos Latvytės-Bibiano paroda yra lyg dienoraštis iš gyvenimo, kurį galėjo parašyti bet kurio iš mūsų – žmonių – ranka. „Pasakojimas apie pasirinkimą matyti ir nenusukti akių nuo minties apie mirtį, įaugančios kūnan kartu su pirmuoju gimties riksmu. Tai, kaip mirtis suvokiama gyvųjų, tėra kultūriškai specifiška praktika, nūdienoje dažniausiai lydima baimės, nerimo ir nejaukos. Visa tai atsispindi menininkės veikloje, kurioje per siaubą keliančią estetiką ir savistabą leidžiamasi į terapinę jausmų bei atminties kelionę.“

Emilija Vanagaitė tuo tarpu pristato K. Brazdžiūno ir K. Žungailos „Pervargimą“: „Galima nujausti jį. Tokį sintetišką ir tokį natūralų. Tik nesinori jo įvardyti, nes taps akivaizdu, kad egzistuoja problema, o su problemom derėtų susitvarkyti. Jei pradedame tvarkytis, tai galim ir perdegti. Reikia laikytis ant tos trapios, kone permatomos ribos. <…> Galbūt ir norisi būti išplėštam iš savo aplinkos ir nupurkštam ant išvalytos drobės, gal norisi, jog fragmentas manęs atsidurtų tarp apsčių, nerimą, įtampą, agresiją signalizuojančių, kartais riebių, o kartais akyse lyg nykstančių kompozicijų.<…>“

Koncertas „Ukrainietiški laisvės sveikinimai“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kauno miesto simfoninis orkestras penktadienio vakarą pasirodys su solistu iš Ukrainos – pianistu Antonu Baryshevskyi. Dirigentė – ukrainietė Oksana Madarash. Programoje – Mikola Lysenko operos „Taras Bulba“ uvertiūra, Franz Liszt koncertas fortepijonui ir orkestrui Nr.1 ir Robert Schumann Simfonija Nr.1 B-dur, op. 38 („Pavasario“).

ŠEŠTADIENIS, 02 18

„Šeimadienis muziejuje: ruoškimės Užgavėnėms!“, 12:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 12

Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius kviečia į nuotaikingą šeimų popietę muziejuje! Renginio metu pasinersime į Užgavėnių tradicijas: šoksime, dainuosime ir susikursime savo siautulingą Užgavėnių personažą.

Taip pat pasigaminsime po muzikos instrumentą iš natūralaus žolinio augalo – skudutį, su kuriuo įsiliesime į džiaugsmingą žiemos išvarymo triukšmą bei pakviesime užgavėniškai pasiautėti naujoje interaktyvioje šokio ir kapelos erdvėje!

Dalyvavimas – nemokamas. Registracija tel. +370 694 20 643 arba el. paštu tm.kasa@kaunomuziejus.lt

Spektaklis vaikams ir jaunimui „Jokūbo dienoraštis“, 12:00
Kauno valstybinis lėlių teatras, Laisvės al. 87A

Miestelis, kuriame gyvena Jokūbas, gali pasirodyti panašus į daugelį kitų Lietuvos miestelių. Tačiau Jokūbui jis pats mylimiausias. Čia gyvena jo senelis – geriausias siuvėjas, iš medžiagos skiautės darantis stebuklus, tėtis – teatro direktorius, dievinantis teatro pasaulį, pati rūpestingiausia mama ir daugybė keistuolių, klegančių miestelio gatvėse. Čia pardavinėjamos skaniausios spurgos, riebiausia žuvis, sekamos spalvingiausios istorijos ir nutinka keisčiausi nuotykiai. Čia verda gyvenimas, žmonės barasi, taikosi, įsimyli, svajoja. Tačiau vieną dieną prasideda karas. Jokūbas pasislepia rūsyje, o iš ten išėjęs randa tuščias miestelio gatves. Kur jie – visi gatvės prekeiviai, muzikantai, brangūs ir artimi veidai, gyvenę šalia? Kur jie dabar? Ką daryti, kai nebelieka net mažiausios medžiagos skiautės, iš kurios galima ką nors pasiūti? Kas mums lieka, kai nieko nebelieka?

Pasakojimas sukurtas naudojant žydų pasakas, folkloro elementus, Matildos Olkinaitės poeziją ir  Abraomo Karpinovičiaus knygos „Paskutinis Vilniaus pranašas“ motyvus.

Ekskursija parodoje „Kambariai. Įveikti atstumai“, 13:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Muziejus kviečia į kūrybinę gydytojos ir rašytojos Dalios Grinkevičiūtės (1927–1987) gyvenimo kelionės interpretaciją. Interaktyvioje multimedijų instaliacijoje, pasitelkus judantį vaizdą, virtualią realybę, animaciją, garso ir kvapo jutimines patirtis, lankytojai persikels į neįprastas erdves ir įveiks atstumus, aprašytus Dalios Grinkevičiūtės tremties memuaruose „Lietuviai prie Laptevų jūros“. Parodos pasakojimas remiasi trimis rašytojos gyvenimo tarpsniais: vaikyste tarpukario Kaune, tremties patirtimi Šiaurėje ir motinos laidojimo scena pokario Kaune. Pasakojimą apibendrina olfaktorinio meno grupės kūrinys – gyvenimo kelio interpretacija pasitelkus kvapus.

Parodos kūrėjos – Vytenė Muschick, Gintarė Valevičiūtė-Brazauskienė ir Jurga Graf.

Grupės „Ir Visa Tai Kas Yra Gražu Yra Gražu“ koncertas, 21:00
Klubas „Lemmy“, Girstupio g. 1

Daugiau nei 35 metus gyvuojantis sostinės kolektyvas atveža penktąjį studijinį savo albumą „Catastropicum“. Šio žodžio nerasite jokiame žodyne, nes tai gražuoliškas terminas apibūdinantis ploną ribą tarp nuostabos ir nusivylimo, tuštumos ir visa apimančios pilnatvės, globalaus triukšmo ir tylos. Grupės muzikantai optimistiška gaida apdainuoja katastrofos saulėlydį ir neria į nelytėtas vidaus platybes. Kas kadaise įvyko, bus amžinai, o tai kas įvyks, visada buvo…

SEKMADIENIS, 02 19

Filmas „Rose Namajunas: aš esu čempionė“, 10:20 / 15:50 / 18:10 / 20:40
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

„Renkuosi meilę“, – kiekvieną ryta sau pakartoja UFC čempionė Rose Namajunas. Ringe ši kovotoja juda muzikos ritmu, o po pergalių gaubiasi trispalve. Menininkų iš Lietuvos šeimoje gimusi profesionali sportininkė šiame jautriame ir iki skausmo atvirame dokumentiniame pasakojime atskleidžia esminį skirtumą tarp smurto ir kovos. 

Marius A. Markevicius yra vieno visų laikų žiūrimiausių dokumentinių filmų Kita svajonių komanda“ (angl. „The Other Dream Team“) Lietuvoje autorius. Amerikos lietuvis taip pat režisavo romano apie tremtį „Tarp pilkų debesų“ (angl. „Ashes in the Snow“) ekranizaciją. Pasakojimu apie Rose Namajunas jis tęsia savo misiją apie mažą, bet drąsią lietuvių tautą įtaigiai pasakoti visam pasauliui.

Asmeninio Rose Namajunas albumo nuotr.

Jono Dovydėno paroda „Sugrįžimas į paliktą kraštą“, 11:00–17:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

„Šiose fotografijose yra tai, kas man krito į akį Lietuvoje per antrąjį nepriklausomybės dešimtmetį, žlugus Sovietų Sąjungai. Mano tikslas – parodyti tolydų, tikrovišką reginį pasaulio, kuri noriu geriau pažinti. Nesu linkęs nei smerkti, nei liaupsinti, tik noriu visa susieti ir savaip įvertinti. Mano kūryba nepajėgi perteikti kančią ir ištvermę, išdidumą, kaltę ir viltį tautos, kuri buvo nepaaiškinamo, beribio blogio kelyje. Aš tik galiu parodyti daugiau nei matoma – žymę, kurią įspaudė bendro ir asmeninio gyvenimo istorija mano sutiktų žmonių veiduose. Labiausiai pavykusios nuotraukos yra tos, kuriose slypi šis tas daugiau, nei atsivėrė man fotografuojant. Viliuosi, kad mano pamėgta nespalvotoji fotografija privers matyti daugiau nei paviršinį vaizdą. Aš – kaip ir visi – fotoaparatu tik fotografuoju, o tiesa glūdi anapus užfiksuotų faktų“, – apie ciklą pasakoja fotomenininkas Jonas Dovydėnas.

Jonas Dovydėnas. Iš serijos „Sugrįžimas į paliktą kraštą (1996–2002)“

„Filmų rojus“. Arūno Žebriūno „Gražuolė“, 16:00
„K.I.N.A.S. Panemunė“, Vaidoto g. 26

Panemunėje toliau rodomi restauruoti lietuviški filmai. 1969 m. sukurta „Gražuolė“ nukelia į miesto rajoną, kur jaukiame kieme žaidžia čia gyvenantys vaikai. Dažnas jų žaidimas – „gražuolė“, kai į centrą atsistojusį apiberia nepalankiomis pastabomis (kaip šiurkštų naująjį namo berniuką, pramintą „nebyliu“) arba ditirambais. Pastarieji paprastai atitenka mažajai Ingai – negražiai šlakuotai mergytei, gyvenančiai su vieniša mama mašininke, ir atsigaunančiai, pagražėjančiai, vos tik ji pradeda šokti. Bet „nebylys“, tiesa, smerkiamas seno inteligento („Kartais tiesa gali žeisti“), pasako Ingai, kokia iš tiesų ji negraži. Mergaitė išgyvena tikrą krizę. Paakinta palankaus berniuko, ji net bando ieškoti dirbtinio grožio kirpykloje, iš kurios paskutinę akimirką pabėga. Bet kartą motinai prabilus apie jų nenusisekusį gyvenimą, būtent Inga žaidimo forma išsklaido tamsias jos ir savo mintis.

Vietų skaičius ribotas, todėl registracija užtikrins jūsų vietą.