Žurnalų archyvas

Maršrutas sausio 15–18 dienoms

14 sausio, 2024, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 01 15

Miglės Tareilytės fotografijų paroda „Nuspalvinta žiema“, 08:00–22:00
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

KKC erdvėse – nauja fotografijos paroda. „Jeigu jūsų paklausčiau, su kokiomis spalvomis jums asocijuojasi žiema, iškart atsakytumėte, kad balta, tada, tikriausiai, pilka, kartais ir juoda. Bet žiema gali turėti ir daugiau spalvų! Kviečiu pamatyti žiemą tokią, kokią ją matau aš – spalvotą“, – kviečia autorė Miglė Tareilytė. Šiuo metu čia veikia ir Marynos Pugachovos tapybos bei Eglės Jesulaitytės tekstilės kūrinių parodos, kurias visas aplankysite centro darbo metu.

Nemokamai.

Paskaita „Padalinta bendruomenė: žydų istorijos siužetai tarpukario Vilniuje ir Kaune“, 13:00
Sugiharos namai, Vaižganto g. 30

Julijanos Andriejauskienės paskaitoje bus pristatytos Vilniaus ir Kauno žydų bendruomenės dviejų pasaulinių karų tarpe. Kuo jos buvo panašios ir kuo skyrėsi, kaip matė savo perspektyvas „lenkiškam“ Vilniuje ir „lietuviškam“ Kaune, ar „po skirtinga valdžia“ stipriai skyrėsi ir žydiškųjų tapatybių raida.

J. Andriejauskienė yra Nacionalinės M. Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimų centro vyriausioji tyrėja, Lietuvos istorijos instituto doktorantė, tirianti Kauno žydų 1918 – 1940 m. bendruomenę. Paskaitų ciklas organizuojamas finansuojant Vokietijos ambasadai Lietuvoje ir yra skirtas švietimui bei pilietinio atsparumo ir sąmoningumo didinimui.

Izraelio Eljaševo atminimo vakaras, 17:00

Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Bal-Makhšoves (Izraelis Eljaševas). Marko Šagalo piešinys 

Biblioteka ir Kauno žydų bendruomenė kviečia į žydų rašytojo, pirmojo jidiš literatūros kritiko Izraelio Eljaševo atminimo vakarą, skirtą jo 100-osioms mirties metinėms. Bal-Makhšoves, lietuviškai – „Minties vyras“ arba tiesiog „Mąstytojas“. Tokiu literatūriniu slapyvardžiu XIX a. pab. – XX a. pr. Europos žydų kultūroje iškilo kaunietis Izraelis (Izidorius) Eljaševas. Renginyje dalyvaus Lietuvos nacionalinės Martyno Mažvydo bibliotekos Judaikos tyrimo centro vyresnioji tyrėja Julijana Andriejauskienė, kuri supažindins su savo vykdomais Izraelio Eljaševo ir jo sesers Esteros Veisbartienės kūrybos ir veiklos tyrinėjimais, paremtais neseniai atrastais šeimos dokumentais. Pokalbį moderuos Kauno istorijos tyrinėtoja dr. Marija Oniščik. Muzikuos Robertas Lozinskis.

Nemokamai.

Filmas „Priscilla“, 17:35
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Naujausias Sofios Coppolos filmas šiek tiek primena šios režisierės „Mariją Antuanetę“ – nuostabūs kostiumai, fantastiška muzika, audringi vakarėliai, auksiniuose narveliuose įkalintas pagrindines herojes varstantys žvilgsniai ir supančios apkalbos… Nors šias tikras istorijas skiria 200 metų, kai kurie dalykai vis dar nepasikeitę. Filmas sukurtas pagal vienintelės oficialios Elvio Preslio žmonos Priscillos autobiografiją. Pagrindinį vaidmenį sukūrusi Cailee Spaeny Venecijos kino festivalyje apdovanota kaip geriausia aktorė.

Su bilietais.

Kadras iš filmo

ANTRADIENIS, 01 16

Paroda „Žalia“, 10:00–18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Didžioji praėjusių metų paroda pratęsta iki sausio 21-osios, tad dar turite progą įgyvendinti 2023-ųjų planus.

Paroda „Žalia“ ekspozicijoje sujungia Lietuvos meną, istoriją, amatus bei gamtą ir mokslą. Pristatomi kūriniai atskleidžia įvairiausias žalios spalvos variacijas – nuo nostalgijos, pasimėgavimo, hedonizmo iki baimių ir nerimo. Parodoje skirtingas temas atskleidžia tiek mūsų meno korifėjai (M. K. Čiurlionis, P. Kalpokas, A. Žmuidzinavičius, K. Šimonis, A. Samuolis), modernizmo klasikai (A. Kuras, A. Vaitkūnas, P. R. Vaitekūnas, S. Eidrigevičius, A. Martinaitis), tiek šių dienų menininkai (P. Juška, Š. Sauka, Ž. Augustinas, A. Ambrazevičiūtė) ir daugelis kitų. Žiūrovas čia pamatys net 61 autoriaus kūrinius. Kai kurie iš jų sukurti būtent šiai parodai.

Su bilietais.


Parodos „Gyvųjų miestas/Mirusiųjų miestas“ atidarymas, 18:00
Sugiharos namai, Vaižganto g. 30

Robert Wilczyński – lenkų fotomenininkas, fotoreporteris. Gyvena ir kuria Varšuvoje. Vienas mėgstamiausių jo kūrybos išraiškos būdų – daugiasluoksnės ekspozicijos technika, kurią naudojo ir kurdamas parodą „Gyvųjų miestas / Mirusiųjų miestas“. Yra surengęs personalinių parodų bei dalyvavęs grupinėse parodose Varšuvoje, Vienoje, Berlyne, Niujorke, Tokijuje ir kitur.

Projekte „Gyvųjų miestas/Mirusiųjų miestas“, naudodamasis fotoaparato dvigubos ekspozicijos nustatymu, menininkas sujungia archyvines Varšuvos gete darytas žmonių ir vietų nuotraukas (iš Varšuvos geto muziejaus rinkinių) su dabartiniais Varšuvos vaizdais ir taip sugrąžina bei parodo tą dramatišką miesto istorijos laikotarpį.

Nemokamai.

Robert Wilczyński nuotr.

Stand-up vakaras: Vita Žiba, 21:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„Sunku apsakyti žodžiais, bet baigiasi Ford Focus techninė apžiūra ir jam nebėra šansų ją dar kartą praeiti. Todėl savo pirmąjį stand-up solo turą noriu dedikuoti Ford’ui. 10 metų buvome kartu ir skausme ir varge, Džiaugsmo buvo mažai. Kviečiu ir Jus, kartu išleisti Fordą į amžinąją kelionę. Jis būtų norėjęs, kad jo garbei smagiai praleistumėtme vakarą.“, – kviečia Vita Žiba. Kartu bus ir du apšildantys komikai.

Su bilietais.

TREČIADIENIS, 01 17

Susitikimas su fotografais Artūru Morozovu ir Tadu Kazakevičiumi, 17:30
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Artūras Morozovas (g. Kaune, 1984 m.) yra Lietuvos dokumentinės fotografijos kūrėjas. Nuo 2006 m. pradėjęs dirbti fotožurnalistu, nušvietė įvairius Lietuvos bei Europos įvykius, nagrinėjo jautrias socialines temas: dokumentavo karinius konfliktus Sakartvele, Ukrainoje, pokonfliktines situacijas Čečėnijoje, Palestinoje, fiksavo suaktyvėjusią pabėgėlių iš Sirijos ir kitų arabų šalių migraciją į Europą. Nors A. Morozovo kilmė fotografijoje ateina iš žiniasklaidos lauko, kūrėjas atstovauja Lietuvos humanistinės fotografijų tradiciją, fiksuoja gyvenimą Lietuvoje, kurio epicentre – žmogus savo kasdienoje.

Tadas Kazakevičius (g. Šiauliuose, 1984 m.) yra Lietuvoje gyvenantis ir kuriantis dokumentinės fotografijos atstovas, savo kūryboje dažnai susikoncentravęs į humanistinę jos kryptį ir žmogaus gyvenimo istorijas. Šiuo metu autorius dirba ties keliais tęstiniais fotografiniais ciklais, analizuojančiais industrinio darbuotojo bei tikėjimo, kaip bendruomeninio ryšio temas.

Autoriai dalinsis savo patirtimi kartu apie kūrybinį bendradarbiavimą plėtojant seriją apie Lietuvos bažnytkaimių gyventojus „Sekma diena“, kurią kurti pradėjo 2021 metais.

Nemokamai.

Darbo užkulisiai.

Filmo „Prasti reikalai“ (Poor Things) išankstinė premjera, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Bela – jauna mergina, bandžiusi atimti sau gyvybę nušokdama nuo Londono Tauerio tilto. Į jos planus įsikišama pačiu įžūliausiu būdu: ekscentriškas, bet neabejotinai genialus mokslininkas Gudvinas Baksteris didvyriškai ištraukia jos kūną iš vandens ir atgaiviną metodu, kuris galėjo būti pagimdytas tik jo karštligiškos vaizduotės. Gyva, bet suvaikėjusi, Bela Bakster ima pažinti pasauli iš naujo, ir jau greitai leidžiasi į seksualinių atradimų kupiną kelionę po siurrealistinę XIX a. Europą. Alasdairo Gray’aus romano motyvais sukurtas  Yorgos Lanthimos filmas –  tai pankiška Frankenšteino versija, virstanti giliai feministine pasaka apie teisę pačiai valdyti savo kūną ir protą.

Su bilietais.

Kadras iš filmo / Yorgos Lanthimos. Searchlight Pictures

KETVIRTADIENIS, 01 18

Parodos „Mano svajonių dramblys“ atidarymas, 17:00
Kauno Tado Ivanausko zoologijos muziejus, Laisvės al. 106

Parodoje eksponuojami Vilniaus dailės akademijos Kauno fakulteto Tapybos katedros organizuoto renginio „Mano svajonių dramblys“ dirbtuvių metu sukurti darbai. Paroda muziejuje bus eksponuojama iki vasario 13 d.

Nemokamai.

„DermArs“ gildijos kūrybinių odos objektų parodos „Gyvenimas meno formose“ atidarymas, 17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Siekiant suvienyti šioje srityje dirbančius menininkus, Lietuvos dailininkų sąjungos Kauno skyriaus odos meno sekcijos narių iniciatyva 1998 m. susikūrė neformali Kauno odos menininkų grupė „DermArs“ (liet. „Odos menas“). Grupė jau 26-rius metus tęsia aktyvią kūrybinę parodinę veiklą, siekdama palaikyti ir populiarinti šią unikalią meno kryptį, dalintis patirtimi ir demonstruoti odos meno kūrinius visuomenei. 

Šioje parodoje eksponuojamuose Jūratės Armonavičiūtės, Danutės Gajauskienės, Lolitos Grabauskienės, Gražinos Kuprevičienės, Virginijos Ligeikienės, Rasos Mačiulienės, Relitos Mielės, Algimanto Šlapiko, Ramutės Toliušytės meniniuose objektuose siekiama atskleisti tiek odos medžiagų ir technikų galimybes bei įvairovę, tiek kūrėjų stilių, idėjų amplitudę bei menines interpretacijas.

Nemokamai.

E. Janušaičio ir A. Valentos naujų knygų pristatymas, 17:30
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Laukia literatūros vakaras su naujomis knygomis – Edmundo Janušaičio atminčių romanu „Čia esu aš“ ir Alvydo Valentos poezijos rinktine „Amerikos atradimas, arba vaizduotės šokis“. Dalyvaus: rašytojai Edmundas Janušaitis, Alvydas Valenta, Tomas Vyšniauskas, Gediminas Jankus, aktorė Olita Dautartaitė, literatūrologas Ramūnas Čičelis, leidyklos „Slinktys“ vadovas Juozas Žitkauskas.

Nemokamai.

Žano Moklero knygos „Po blyškiu Lietuvos dangumi“ pristatymas, 18:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Žanas Mokleras (Jean Mauclère, 1887–1951) – XX a. pirmos pusės prancūzų žurnalistas, rašytojas, keliautojas, daugybės straipsnių ir tarpukario Prancūzijoje populiarių knygų autorius. Jis du kartus – 1925 ir 1930 m. – lankėsi Lietuvoje, pažinojo nemažai lietuvių, bendravo su anuometės Lietuvos valstybės veikėjais ir politikais, žurnalistais ir kūrėjais, dvasininkais, įvairių profesijų atstovais. Kelionių po Lietuvą įspūdžius Mokleras aprašė knygose „Po blyškiu Lietuvos dangumi“ (1926) ir „Lietuvos žmonės ir keliai“ (1931). Pirmoji iš jų pelnė Prancūzijos akademijos premiją, už ją autorius buvo apdovanotas Lietuvos Didžiojo kunigaikščio Gedimino ordinu. Prancūzijoje ši knyga sulaukė daugybės pakartotinių leidimų.

Laukia įdomus pokalbis su knygos vertėja prof. Genovaite Dručkute ir istorike dr. Asta Petraityte-Briediene. Renginį moderuos žurnalistas Valdas Puteikis.

Nemokamai.

Muzikinė kompozicija „Giesmės Tautai“, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Biblioteka kartu su ansambliu „Kadujo“ (vad. dr. Laura Lukenskienė) kviečia paminėti Lietuvos dainų šventės 100-metį ir prisiminti dainų švenčių įkvėpėją filosofą, rašytoją ir kultūros veikėją Vydūną. Nors sutariama, kad pirmoji Lietuvos dainų šventė surengta Kaune 1924 m., dar 1895 m. Vydūnas įkūrė „Tilžės lietuvių giedotojų draugiją“ ir 40 metų jai vadovavo, kūrė repertuarą, organizuodavo lietuviškus vakarus, kuriuose dalyvaudavo net iki 3000 žiūrovų. 1895 m. kartu su draugija jis surengė pirmąją dainų šventę ant Rambyno kalno prie Nemuno. Vakaro programoje – Vydūno sukurtos arba harmonizuotos dainos, bei kūriniai, skambėję jo organizuotoje dainų šventėje.

Nemokamai.

Vilniaus trumpųjų filmų festivalis: programa „Politinis smurtas“, 18:30
„Romuva“, Laisvės al. 54

„Policijos smurtas Jungtinėse Amerikos Valstijose, karo Ukrainoje paveikti žmonės, paskutiniai Rytų Vokietijos metai ir diktatūra Irane. Šioje programoje rodomi aštrių pojūčių filmai, atliepiantys istorinę atmintį ir sukrečiančius šiuolaikinio pasaulio įvykius, prieš kurių žiaurumą sunku užmerkti akis“, – sako festivalio, kuris „Romuvoje“ vieši nuo sausio 17 d., konkursinių programų sudarytoja Ieva Šukytė.

Su bilietais.