Žurnalų archyvas

Maršrutas sausio 13–15 dienoms

12 sausio, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 01 13

Laisvės gynėjų dienos renginiai, visą dieną
Įvairios vietos

Sausio 13-ąją visa Lietuva pradės pilietine akcija „Atmintis gyva, nes liudija“. Namuose, mokyklose ir kitose įstaigose 8 valandą languose dešimčiai minučių nušvis atminimo žvakelės. Tądien 10 val. Šv. arkangelo Mykolo (Įgulos) bažnyčioje bus aukojamos Šv. Mišios.

Vidurdienį – gėlių padėjimo ceremonija Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje ir koncertas. Karo muziejaus bokšte varpų muzikos kūrinius atliks karilionininkė Austėja Staniunaitytė-Proietta. Renginyje dalyvaus Generolo Povilo Plechavičiaus licėjaus kadetai.

Sausio 13-osios minėjimų virtinę Kaune vainikuos Laisvės gynėjų dienai skirtas renginys Kauno IX forto memorialiniame komplekse (Žemaičių pl. 73): nuo 15 val. organizuojama visuotinė akcija „Laisvės šviesai“ – Ukrainos kariams skirtų apkasų žvakių gamybos dirbtuvės. Išankstinė registracija vyksta el. paštu: muziejus@9fortomuziejus.lt. 16 val. čia pat suliepsnos Atminimo laužas.

Kauno m. savivaldybės archyvo nuotr.

Ekspozicija „Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai“, 10:00–17:00
Istorinė LR Prezidentūra, Vilniaus g. 33

Ekspozicijoje „Atiduok, ką privalai: 1920–1940 metų Lietuvos Respublikos valstybiniai apdovanojimai“ rodomi svarbiausi nuo sunaikinimo išgelbėti ir Nacionaliniame M. K. Čiurlionio dailės muziejuje išsaugoti valstybės ordinai ir apdovanojimai. Dalis šios kolekcijos jau buvo eksponuota 2005 metais atveriant Istorinę Prezidentūrą visuomenei. Dėl savo unikalumo ir specialių saugojimo sąlygų keletą metų lankytojus džiuginusi kolekcija buvo sugražinta „privalomam poilsiui“ į muziejaus fondus. Prieš trejus metus, pasitinkant Lietuvos valstybės atkūrimo šventę ir minint Vyties Kryžiaus statuto patvirtinimo šimtmetį, ši kolekcija vėl sugrįžo į Prezidento rūmus, ir dar bus eksponuojama iki šių metų vasario 16 dienos.

Premjera. Filmas „Sausis“ (January), 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

„Sausis“ – autobiografiškas žvilgsnis į dešimtojo dešimtmečio pradžios politinę suirutę, pakeitusią buvusios Sovietų Sąjungos žmonių gyvenimus. Jazis ir jo draugai Ana ir Zepas – būsimieji kino kūrėjai, svajojantys statyti filmus ir skubantys mėgautis jaunystės laisve, tačiau regiono politinės sistemos žlugimas sugriauna jų planus, šeimos ryšius ir draugystę. Asmeninis dalyvavimas taikiame pasipriešinime statant barikadas ir gyvus skydus tampa lemiamu jų brandos momentu. Filmą režisavo Viesturs Kairišs, tai latvių kandidatas „Oskarams“.

Kadras iš filmo

ŠEŠTADIENIS, 01 14

„Eteris. 2023“: Lietuvos menininkų videokūrinių pristatymas, 11:00–16:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Iki sausio 25 dienos galerijos trečiame aukšte galite susipažinti ir patyrinėti Lietuvos menininkų videokūrinius. Pateikiamoje programoje – darbai, kurie buvo pristatyti 2022 metais Prancūzijos mieste Clermont-Ferrand tarptautiniame videomeno festivalyje „Videoformes“. Pristatomi autoriai, su kuriais galerija aktyviai bendradarbiauja jau ne vienerius metus, jie – gerai žinomi tiek Lietuvoje, tiek ir už jos ribų. Dvi menininkės – Neringa Naujokaitė ir Patricija Gilytė jau daugelį metų gyvena ir kuria Vokietijoje, o Židrija Janušaitė ir Žilvinas Landzbergas – Lietuvoje, tačiau aktyviai dalyvauja ir tarptautinėje meno rinkoje.

Židrija Janušaitė. „Kariatidės. Didingosios“. 2019

Renginys „Sausio ugnys negesinamos“, 17:00
„K.I.N.A.S. Panemunė“, Vaidoto g. 26

„Lietuva dar gyva“, – nuskambėjo žmones budinanti frazė iš Kauno televizijos studijos, kai sovietiniai kareivos užėmė Lietuvos radijo ir televizijos pastatą Vilniuje. 1991 metų sausio 13-oji iš vienos ar kitos pusės palietė bene kiekvieną žmogų Lietuvoje. Dauguma tautiečių skanduodami „Lietuva bus laisva!“ rinkosi saugoti strateginių objektų ir kertinių valstybinių institucijų. <…> Informacija Lietuvai ir Pasauliui iš Kauno televizijos studijos buvo transliuojama be perstojo tris paras iš eilės. Žmonės pasikeisdami rinkosi saugoti televizijos studijos, retransliatorių Sitkūnuose, Juragiuose ir Žaliakalnyje, savivaldybės, telekomo ir kt. penkiolika parų“, rašoma kvietime į renginį, kuriame prisiminimais dalinsis ir diskutuos būrys Sausio 13-ąją aktyviai veikusių žmonių. Tarp jų – eteryje budėjęs žurnalistas Modestas Patašius, naktiniu patruliu tapęs Audrys Karalius, provokacinių pranešimų patekimą į eterį užkardęs Saulius Pikšrys ir kiti.

„Mano Eldoradas“. Susitikimas su Giedre Kaukaite, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Dešimt metų Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatre dainavusi didžiuosius soprano vaidmenis, po to 20 metų buvusi Lietuvos nacionalinės filharmonijos soliste, daugiau kaip tris dešimtmečius dėsčiusi Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje, Giedrė Kaukaitė yra mūsų dainavimo meno tradicijos puoselėtoja ir tęsėja. Pirmoji atlikusi daugelį lietuvių kompozitorių opusų, ji tapo naujo muzikos kūrybos sąjūdžio dalimi, skatintoja ir įkvėpėja. Šis vakaras – puiki proga susitikti ir pabendrauti su žinoma dainininke, pasiklausyti jos prisiminimų, sugulusių į knygą „Mano Eldoradas“, ir pasigrožėti virtuoziškomis Petro Vyšniausko improvizacijomis, papildysiančiomis iškalbingą vakaro atmosferą.

Organizatorių archyvo nuotr.

SEKMADIENIS, 01 15

Premjera. Oratorija „Juditos triumfas“, 15:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Antonio Vivaldi oratorija – alegorinis pasakojimas apie 1716-ais metais įvykusią venecijiečių pergalę prieš turkus, apsiautusius Korfu salą. Tai istorija apie pergalę prieš užkariautojus iš rytų, kurios pagrindas – biblinis siužetas apie žydų našlę Juditą, išgelbėjusią žydų tautą nuo puolančios asiriečių armijos. Šiandien, vykstant brutaliam karui, spektaklio kūrėjai mano, kad Judita turi triumfuoti, o kartu su ja ir Ukraina. Teatras „Utopia” kartu su Nacionaliniu Kauno dramos teatru, pasitelkdami įspūdingas kūrybines pajėgas – Lietuvos kamerinį orkestrą, operos solistes, chorą „Liepaitės“, plokščias dailininkės J. Skuratovos lėles, barokinį kūrinį pristato kaip meninio pasipriešinimo aktą ir viliasi, kad magiškas veiksmas scenoje galbūt padės ir šiame kare.

Filmas „Bloga nuo savęs“ (Syk pike), 15:40
„Romuva“, Laisvės al. 54

Signė ir Tomas yra nepagydomi narcizai. Jie negali pakęsti, kai vakarėlio svečių akys nėra nukreiptos į juos. Kad atsidurtų dėmesio centre, gali griebtis bet ko. Nesumokėti už maistą restorane? Lengvai. Pavogti kėdę iš parduotuvės? Jokių bėdų! Problemos prasideda, kai Tomas surengia kelias sėkmingas parodas ir sulaukia žiniasklaidos dėmesio. Jausdama, kad liko partnerio šešėlyje, Signė karštligiškai ieško išeities ir pradeda gerti baisų šalutinį poveikį turinčius vaistus. Kristoffer Borgli režisuota „Bloga nuo savęs“ yra baisiai šlykšti ir šlykščiai juokinga satyra apie žmones, kurių niekas nesugebėtų pamėgti. Bet reikia būti aklam, kad neatpažintum juose savęs.

Koncertas „Amen vizijos“, 16:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Septynių dalių ciklą „Visions de l’Amen“ („Amen vizijos“) dviem fortepijonams kompozitorius Olivier Messiaenas užbaigė 1943 m., tik sugrįžęs iš nacių koncentracijos stovyklos. Kūrinio premjerą grojo pats autorius ir jo mokinė Yvonne Loriod, vėliau tapusi kompozitoriaus žmona. „Amen vizijos“ – didžiulė garsų freska, pasižyminti nuolat augančiu muzikinės kalbos pakilumu ir kupina muzikinių atradimų. Dar vienas ypatingas kūrinio bruožas – poetinė galia ir begalinė koncepcijos didybė. Kompozitorius kurdamas šį ciklą nustatė sau griežtas ribas ir skrupulingai jų laikėsi, o tai kūrinio stiliui suteikė nepakartojamo prakilnumo ir sodrumo. Biblijinis žodis „amen“ gali būti verčiamas kaip „tai tikra“ arba „tai tiesa“. O. Messiaenas šį žodį įtvirtino visose septyniose programinio kūrinio dalyse, kuriose atpažįstamos biblijinės dogmos. Kompozitorius šias dogmas išryškina ir pabrėžia jų teisingumą, tarsi šventikas, kiekvieną maldą užbaigdamas žodžiu „amen“.

Šį įspūdingą kūrinį atliks du pianistai: Lietuvos publikai gerai pažįstamas ir klausytojų itin mylimas Petras Geniušas bei geras jo bičiulis, iš Anglijos atvykęs virtuozas Stephenas Coombsas.

Organizatorių nuotr.