Žurnalų archyvas

Maršrutas rugsėjo 11–14 dienoms

11 rugsėjo, 2023, KPK redakcija | Maršrutai

PIRMADIENIS, 09 11

Filmas „Yesterday“, 10:40 / 13:20 / 18:40
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Visiems kauniečiams, o ir ne tik jiems aktuali  filmų „Ekskursantė“, „Vilniaus getas“, „Pelėdų kalnas“ režisieriaus Audriaus Juzėno naujausia kino juosta „Yesterday“ – apie 6 – 7 dešimtmečio roko pionierius ir legendines roko grupes Lietuvoje, bigbyto muzikos ir bitlomanijos epochą, kuri savyje nešė nepaprastą jaunimo jėgą, naujų idėjų alkį, begalinį laisvės troškulį ir ypatingą meilę muzikai.

Julios Nascimento paroda „Kauno vasaros dienoraštis“, visą parą
„Hands on Gallery“,  K. Donelaičio g. 26 langas

Galerija „Hands on Gallery“ įsitaisiusi studijos „Hands on Press“ lange. analoginės spaudos kūrinių galerija lankoma lauke. Galerijoje pristatomi kūriniai pasižymi analoginėmis-klasikinėmis spaudos technikomis bei autoriaus rankų darbu. Brazilė Julia Nascimento visą vasarą tyrinėjo Kauną, o to rezultatai atspausdinti nedidelio formato leidinyje, kurio fragmentus ir apžiūrėsite parodoje.

Nemokamai.

Jono Vaikšnoro nuotr.

ANTRADIENIS, 09 12

Parodos „The Collective Healing Youth Club“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

„The Collective Healing Youth Club“ (CHYC) yra formą keičianti, daugiadisciplinė, bendradarbiavimu paremta iniciatyva, kurios tikslas – tirti gijimą per jutiminius vaizdus ir įkūnytas ritualines patirtis. CHYC prasideda kaip transgresyvių erdvių, kurios egzistuoja reivo kultūroje ir religinėje praktikoje, tyrimas, analizuojantis būdus, kuriais šios erdvės sukuria saugumo, laisvės, bendruomenės burimosi ir transformacijos jausmą per intymumo ir katarsio patirtį. CHYC – tai klubinė erdvė, kurios tikslas – suardyti laikinąją tvarką ir sukurti tęstinumo jausmą per persipinančius švelnumo ir įtampos momentus. Šie momentai sukuria ir išlaiko begalinį laisvės ir vilties potencialą. Rugsėjo 12 d. galerija kviečia į parodą aktyvuosiantį Deivido-Vytauto performansą.

Nemokamai.


Rimo Čiurlionio ir Katryna Čiurlionis paroda „Pusiausvyra“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

R. Čiurlionis gimė Kaune. Baigęs mokslus Stepo Žuko technikume, restauravo Pažaislio vienuolyno freskas. 1992 m. R. Čiurlionis emigravo į JAV, šiuo metu tapytojas gyvena ir kuria Čikagoje. Šiame mieste gimė jo dukra Katryna Marija. Baigusi architektūros studijas, ji pasirinko tarpdisciplininės menininkės kelią. Su garsiausiuoju Lietuvos Čiurlioniu ši šeima susijusi, tiesa, ne itin artimai. „Patenkame į tos pačios giminės medį, tačiau mūsų ryšys tolimas. Mano šeima daugiau susijusi su jo tėvais ir seneliais, tiesioginių ryšių su pačiu M. K. Čiurlioniu neturime“, – yra sakiusi K. Čiurlionis. Tiek Rimo, tiek Katrynos kūryba pažįstama Lietuvoje, o šįkart tėvo gimtajame mieste rengiama bendra paroda. 

Nemokamai.

R. Čiurlionis

Filmas „Du bilietai į Graikiją“ (Les Cyclades), 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Marc Fitoussi filme neseniai išsiskyrusi Blandina (akr. Olivia Côte) stengiasi grįžti į savo gyvenimą. Jos buvusi geriausia draugė Magali (akt. Laure Calamy), triukšminga ir bebaimė, vėl atsiranda ir primygtinai siūlo kelionę, apie kurią jos visada svajojo būdamos paauglės: Amorgo sala Graikijoje, nuostabi vieta, kurioje buvo filmuojamas filmas „Didžioji žydrynė“ (The Big Blue/ Le grand bleu, 1988).


Susitikimas su Vaiva Rykštaite, 18:30
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Trumpam į Lietuvą atvykstanti rašytoja kviečia skaitytojus susitikti. Viena iš priežasčių – Vaiva taip ir nesurengė vasarą po 10 metų sugrįžusios knygos „Viena Indijoje“ pristatymo. O taip pat susitikimai su Vaiva visada tampa gerų ir įdomių patirčių pasidalijimu bei įkvėpimu, tad kviečiam atviram ir jaukiam pokalbiui apie knygas, gyvenimo patirtis ir atradimus.

Knygą „Viena Indijoje“ rašytoja iki šiol laiko geriausia savo knyga. „Tai istorija ne apie Indiją, o apie drąsą pasiryžti atrasti save pasaulyje“, – sako Vaiva.

Nemokamai.

TREČIADIENIS, 09 13

Ekskursija „Kauno Totorių istorija ir paveldas“, 17:00
Vieta bus patikslinta užsiregistravusiems

Artėjant šeštadienį vyksiančiai tradicinei šventei „Kultūrų sodas“ Kauno įvairių tautų kultūrų centras kviečia į ekskursiją, kurią ves Kauno Apskrities Totorių Bendruomenės pirmininkas Kęstutis Zenonas Šafranavičius. Ekskursijos metu galėsite aplankyti įvairias vietas, susijusias su Totorių bendruomene Kaune. Pradėsime nuo mečetės, kurios interjeras buvo visiškai atnaujintas, o prie jos įrengtas naujai paminklinis akmuo. Toliau žygio metu apsilankysime Totorių gatvėje, kur galėsite pamatyti sienų tapybą, skirtą Lietuvos totoriams. Karaliaus Mindaugo gatvėje galėsite aplankyti senąsias musulmonų kapines ir susipažinti su paminkliniu akmeniu, kuris juose randasi. I. Kanto gatvėje susipažinsime su Totorių vartais ir paminkline lenta, kuri glaudžiai siejasi su Totorių bendruomene. Puodžių gatvėje turėsite progą aplankyti Aleksandro Tuhan Baranausko, 1941 m. birželio sukilimo dalyvio, gyvenamąjį namą ir paminklinę lentą. Atsižvelgiant į laiką, galėsime pasukti į V. Putvinskio gatvę, kurioje įsikūręs Lietuvos totorių muziejus.

ATNAUJINTA — grupė pilna.

Festivalis „Išeities taškas. Eskizų konkursas, 18:30
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Jauno teatro festivalis kasmet rengia eskizų ir pjesių konkursus, kurių metu jaunieji kūrėjai gali pristatyti savo kūrybą, o geriausias idėjas gali įgyvendinti didžiojoje teatro scenoje. Eskizų konkursas šiemet prasidės jau rugsėjo 12 d., antradienį, daugiau informacijos čia. O trečiadienį scenoje išysite Jono Kuprevičiaus fluxus alsuojančius „Avangardistus“ ir Adrian Carlo Bibiano ir Vaivos Paukštės šokio spektakklio eskizą „Kontekstas kabo“.

Renginys nemokamas, registracija čia.

Akli skaitymai, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Organizatoriai jau ketvirtą kartą kviečia įsikąsti alegorinę Šerloko pypkę ir atlaikyti skaitovų mestą iššūkį – atspėti kūrinių autorystę.

Vakaro metu – 5 turai. Pirmąjame ture visi autoriai skaito tik savo tekstus, tokiu būdu publika gali lengviau įsiminti kiekvieno autoriaus kūrybos bruožus. Likusiuose turuose autoriai skaito vieni kitų tekstus, o publika po kiekvieno paskaityto teksto bando įminti tikrąjį teksto autorių. Dalyviai: Benas Baranovskis, Dominykas Matulionis, Varnelė Baltoji, Tapkinsas, Matas Utmanas.

Nemokamai.

V. Paplausko nuotr.

KETVIRTADIENIS, 09 14

Parodos „Petőfi aplink pasaulį“ atidarymas, 16:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Sándor Petőfi (1823–1849) – poetas maištininkas, vengrų kilmės revoliucionierius, nacionalinis didvyris, kuris dėl savo poezijos, dinamiškos asmenybės ir didvyriškos mirties tapo tikru romantizmo simboliu. Parodoje galėsite susipažinti su šios unikalios asmenybės gyvenimu, kūryba bei palikimu. Šiemet jam – 200! Parodą inicijavo Vengrijos ambasada Lietuvoje. Joje susipažinsite su unikalia asmenybe, kurios poezijaprisidėjo prie mažesnių Europos tautų, kovojančių už savo laisvę, savimonės ugdymo. Susipažinsite su poeto kūryba, kurį citavo Viktoras Hugo, o kelis jo eilėraščius įgarsino net pats Fridrychas Nyčė. Sužinosite, kodėl S. Petőfi vardas yra neatsiejamas nuo didžiausios vengrų nacionalinės šventės, kuo poeto gyvenime išskirtiniai buvo trečiadieniai, kodėl Vengrijai svarbus Petőfi ir jo bendražygių parengtas manifestas „Dvylika punktų“ ir kodėl, pasak legendų, poetas turėjo gimti trijose skirtingose vietose ir mirti mažiausiai šešiose.

Milikonių pievos vizijos kūrimas, 17:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Šilainių padalinys, Baltų pr. 51

„Ar įsivaizduojate Milikonių pievos ateitį? Mes norime išgirsti JŪSŲ idėjas, jas apjungti ir kartu įgyvendinti. Sukurkime pievos erdvę kartu. Kas norite jog atsirastų pievoje? Medžiai, takeliai, o gal suoliukas? Ateikite pasakyti savo idėją“, – susitikti kviečia chitektų ir urbanistų studija BLUMA.

Registracija į nemokamą renginį.

Renginys yra projekto „Žaliuojantys Šilainiai – gamtos pažinimo erdvė“. Projektas dalinai finansuojamas Lietuvos kultūros tarybos.

Ekskursija „Jatkever gas: žydiškam Kauno senamiesčiui atminti“, 17:00
Vieta bus patikslinta užsiregistravusiems

Kauno įvairių kultūrų centras kviečia kartu su gide Marija pasivaikščioti Kauno senamiesčio gatvėmis ir pasinerti į kadaise čia klestėjusį ir amžiams pražuvusį žydų gyvenimą. Sinagogos ir maldos namai, mokyklos ir gimnazijos, dirbtuvės, fabrikėliai ir krautuvės – visa tai dingo siaubingais okupacijų ir Šoa metais. „Jatkever gas – „Mėsos krautuvių gatvė“ – taip gyventojų buvo vadinama Daukšos gatvė, centrinė žydiškojo gyvenimo gatvė, kadaise turėjusi net penkias sinagogas. Čia marmelado ir kitų saldumynų kvapas, sklidęs iš dviejų konditerijos fabrikėlių, nustelbdavo dešrelių aromatą. Čia gausios šeimos, vos sudurdavusios galą su galu, leido savo vaikus į mokslus. Čia gimė ir augo rašytojas Bal-Makhshoves. Čia pat, ant Mapu gatvės kampo stovėjusiuose „Liaudies namuose“ garsiausios žydų teatro trupės pritraukdavo įvairių etninių grupių žiūrovus ir išrankiuosius lietuvių kritikus. Šį gyvenimą bandysime prisiminti tarp šiandien sunkiai atpažįstamų namų ir kiemų.

ATNAUJINTA — grupė pilna.

Parodos „Moterų balsai. Istorijos iš Kauno tekstilės industrijos“ atidarymas, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Parodoje atsiskleidžia daugiabalsis pasakojimas moterų, dirbusių Kauno tekstilės fabrikuose vėlyvuoju sovietmečiu ir per pirmąjį nepriklausomybės dešimtmetį. Tai – polifoninis pasakojimas: žmonių istorijos, memuarai apsupti menininkės Ugnės Makselytės garsovaizdžio. Nors istorinių tekstilės fabrikų Kaune nebeliko, jų interjerai, jų mašinų garsai, jų skleidžiami kvapai, audinių dažų chemija, garų vaizdai pasiliko ten dirbusių moterų vaizduotėje, sapnuose, atmintyje kaip fonas. Jame – moterų gyvenimai, karjeros vingiai ir darbo kolektyvo santykiai persipina, stipriai susiveja arba nutrūksta, kaip ir šiandien, tik kitaip.

Aštuonių moterų, dirbusių „Drobėje“, „Kauno audiniuose“ ir „Litekse“, pasakojimai – dešimt valandų parodos kuratorės Agnės Bagdžiūnaitės sukauptos dokumentikos, Ugnės Makselytės buvo transformuota į 55 minučių trukmės audiokompoziciją. Tai tam tikra fikcija, tarsi radijo teatras, pjesė apie darbą ir jausmus darbui, mašinoms bei medžiagoms.

Nemokamai.

Japonijos ir Lietuvos šiuolaikinės tekstilės meno parodos „RESTART“ atidarymas, 18:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Japonijos ir Lietuvos menininkės/ai pasitelkia tekstilę kaip patirties mediją. Parodoje, lydinčioje Kauno bienalės programą, kūriniai „restartina“ mūsų sąmonės programas, pateikdami savus „kodus“. Kūrėjai skatina pamatyti po gyvenimo paviršiais glūdinčias „realybes“ iš savo vietos, savo kultūros ir savo patirties. Atmetant monokultūrinį požiūrį, kuris naikina jausmo įvairovę ir tikrumo pradmenis. Ardant mumyse tarsi užkoduotą turinį, išorės ir vidaus, natūros ir kultūros, kūno ir dvasios priešpriešas, ir sykiu kuriant naujas susisaistymo su pasauliu ar atsinaujinimo galimybes.

Menininkai: Machiko Agano, Yasuko Fujino, Akari Yamashita, Yoriko Murayama, Chihiro Murata, Kentaro Suzuki, grupė „Baltos Kandys“, Vita Gelūnienė, Morta Jonynaitė, Lina Jonikė, Donata Jutkienė, Gerda Liudvinavičiūtė, Laima Oržekauskienė – Ore, Gertrūda Rumzytė, Monika Žaltė.

Parodą kuruoja: Keiko Kawashima, Odeta Žukauskienė, Monika Žaltė

Nemokamai.

Lauryno Maciulevičiaus ir ansamblio koncertas „Harmonic Fusion“, 19:00
KKC terasa, Vytauto pr. 79

Koncerte Laurynas sieks sukurti nepamirštamą atmosferą. Subalansuotas ir kruopščiai atrinktas repertuaras nukels į emocijų kelionę, suteiks laisvę jausti, dainuoti kartu, šokti. Atlikėjas su grupe pažada įsimintiną vakarą, jaukią atmosferą ir kviečia prisiliesti pre skirtingų muzikinių elementų ir žanrų harmonijos bei puoselėti tikrumą, unikalumą, savitumą ir šviesą.

Nemokamai.