Žurnalų archyvas

Maršrutas liepos 25–28 dienoms

25 liepos, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 07 25

„Kultūra į kiemus“ Žaliakalnyje, iki 08 06
Įvairios vietos

2022-aisiais tarptautinio pripažinimo sulaukęs projektas „Kultūra į kiemus“ apsilankys daugiau nei 80 kiemų, kurių laukia gyvo garso koncertai, parodos, šokio pasirodymai ir veiklos mažiesiems. Žaliakalnyje – aitvarų gamybos dirbtuvės, muzikos garsai, šokio pasirodymai ir dar daug visko, įskaitant „Kauno pilno kultūros“ viršelių parodą prie Zanavykų turgaus!

Rugpjūčio 6 d. projekto viešnagę Žaliakalnyje finalizuos šokio spektaklis-ekskursija „Pakopa po pakopos“ 

„Kaunas 2022“ nuotr.

Literatūrinis piknikas „Meilės istorijos parke“, 18:00
Kalniečių parko skaitykla

Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka kiekvieną liepos pirmadienį kviečia į susitikimus su lietuvių meilės romanų rašytojais ir leidėjais. Literatūriniai piknikai vyks Kalniečių parke, šalia vasaros skaityklos. Šių susitikimų metu rašytojai skaitys ištraukas iš savo naujų, būsimų ir esamų romanų, bendraus su skaitytojais, kvies dalintis mintimis apie knygas, rašymą ir skaitymą.

Šįkart svečiuose – Kamilė Birgė, Lavisa Spell, Julius Berger. Muzikos garsais vakarą pagyvins smuikininkė Klementina.Skaityklos vieta – Kalniečių parke šalia lauko treniruoklių aikštyno. Kalniečių parko skaitykla yra „Kaunas 2022“ programos dalis.

Bibliotekos archyvo nuotr.


Dirbtuvės „Laiškai kitam krantui“, 19:00
Pieva prie Jiesios piliakalnio (Napoleono kalno)

Iniciatyvos TẽKA rengiamas dirbtuvių ciklas „Laiškai kitam krantui“yra socialinio upės žaidimo „UPYNĖS: Kitam Krante“ dalis. Įvairiuose Kauno krantuose vyksiančių dirbtuvių metu bus ieškomi nauji kūrybiški būdai pažvelgti į kitą upės krantą bei kuriami įvairūs originalūs kitam krantui dedikuoti laiškai ir siuntos, dalyviai gaus UPYNĖS KVITUS, su kuriais rugpjūčio mėnesį upių paštu galės gauti siuntą iš kito kranto.
TẽKA komanda kviečia susitikti Kauno paupiuose ir sukurti kūrybiškus siuntinius kitam krantui. Kiekvienos dirbtuvės bus skirtingos ir vyks vis kitoje pakrantėje. Dirbtuvių metu taip pat bus priimami ir savarankiškai sukurti miestiečių siuntiniai, jie bus užregistruoti, o siuntėjai taip pat gaus savo UPYNĖS KVITUS.

ANTRADIENIS, 07 26

Literatūriniai priešpiečiai, 11:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

„KAVB knygų klubas“ kviečia į „Literatūrinius priešpiečius“! Kiekvieną vasaros antradienį 11 val. esate laukiami bibliotekos kiemelyje; į kiemelį pateksite iš lauko pusės pro vartus, esančius greta Vaikų literatūros skyriaus arba iš pagrindinio pastato vidaus, nusileidus laiptais prie I. aukšto fojė).
„Susitikimų metu dalysimės įspūdžiais apie mėgstamiausias knygas, diskutuosime apie literatūrą, žaisime literatūrinius žaidimus ir ne tik. Laukiami visi literatūros mylėtojai, ieškantys bendraminčių, nebūtina būti „KAVB knygų klubo“ nariu“, – rašoma kvietime.

„KAVB knygų klubą“ rasite feisbuko grupėje.

Dailės terapija su M. Abramović performansais, 17:15
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Užsiėmimo metu lankytojai galės patirti, priartėti prie meno, kūrybos ir savęs kitaip. Dailės terapijos metu meditatyviai stebėsime 6 performansų vaizdinius, piešime ir reflektuosime. Piešimo įgūdžiai nėra svarbūs, svarbi tik kiekvieno jūsų individuali patirtis, raiška. „Laukiamas kiekvienas, norintis nerti į eksperimentą, patirti poilsį ir terapiją muziejuje“, – sako dailės terapeutė Sigita Kupčiūnienė. Sigita yra Lietuvos dailės terapijos (LDTA) asociacijos narė, viena iš šios profesijos pradininkių.

Užsiėmimas vyks su dailės terapijai atrinktais M. Abramovič performansais trečiame parodos „Būties atmintis” aukšte. Ten rasite ir galėsite terapiškai išjausti šiuos pasaulio meno ikonos kūrinius: „Tuštėjanti valtis žengia į srovę“, „Mieganti po banjano medžiu“, „Srovė“, „Strombolis“, „Virtuvė I: šv. Teresės levitacija“, „Virtuvė V: pieno laikymas“. Paroda veikia paskutinę savaitę!

Parodos „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“ atidarymas, 18:00
„CulturEUkraine“, Kauno centrinis paštas, Laisvės al. 102

Eilės prekybos centruose, tuščios lentynos, išsigandę pabėgėliai, nepailstantys savanoriai – tokia ukrainiečių kasdienybė Zaporožėje. Nuo pirmos karo šalyje dienos fotoaparatu akimirkas fiksuojanti fotografė Olena Tita kviečia į fotografijų parodą „Gyvenimas užnugaryje. Zaporožė“, kurioje – sukrečiančios karo alinamos Ukrainos istorijos.


„Pasidainavimai“, 18:00
Kalniečių parko skaitykla

„Kviečiame atsipalaiduoti ir praleisti šiltus vakarus parke drauge dainuojant vasariškas liaudies dainas. Pasidainavimai grupėje – tai galimybė pabūti kartu, prisiliesti prie praeities bei pajusti gamtoje ir kartu su gamta gyvenusio žmogaus mąstyseną. Susitikimų metu lavinsime balsus, dainuosime vasaros laikotarpio liaudies dainas ir sutartines, vaišių ir kitas mėgstamas liaudies dainas. Dainavimo patirtis nebūtina“, – rašoma kvietime. Pasidainavimus ves grupės „Kadujo“ narės Ramunė Balčiūnienė ir Laura Lukenskienė.

Skaityklos vieta – Kalniečių parke šalia lauko treniruoklių aikštyno. Kalniečių parko skaitykla yra „Kaunas 2022“ programos dalis.

Festivalis „Pasaulis skamba“: „Ag Dan Gwang Chil“ koncertas, 19:00
„Laukas“, Nepriklausomybės a. 12

Viena koja stovinti tradicijų pasaulyje, o kita – žaismingoje pop muzikoje „Ak Dan Gwang Chil (ADG7)“ yra gausybę apdovanojimų pelniusi grupė. Pasitelkdama abejingų nepaliekantį virtuoziškumą, charizmą bei gryną energiją ji gaivina jau primirštą Šiaurės Korėjos liaudies muzikos palikimą bei savo muzika išreiškia vienybės troškimą. Tarp mistikos bei nepaprasto linksmumo varijuojantis kolektyvas priskiriamas šamaniškui funk, folk-pop žanrui. Devyni atlikėjai scenoje, tradiciniai muzikos instrumentai, trys stiprių balsų folkloro dainininkės ir turtingas Korėjos tradicijų įkvėptas repertuaras įtraukia bei panardina, o tradicinės muzikos energiją jie perteikia moderniu ir neretai komišku stiliumi.

TREČIADIENIS, 07 27

Paroda „Simono Karczmaro štetlo šviesa“, 11:00–17:00
Antano Žmuidzinavičiaus kūrinių ir rinkinių muziejus, V. Putvinskio g. 64

„Kaunas 2022“ proga S. Karczmaro kūrybos namai pristato litvako menininko Simono Karczmaro (1903–1982) parodą „Simono Karczmaro štetlo šviesa”. Štetlas – sumažintas visatos modelis, kurį Simonas Karczmaras nešiojosi visos savo žemiškosios kelionės metu, jo kūryboje įgavo pavidalą, persmelktą vaikystės vaizdinių ir pastebėjimų. Papildomą impulsą suteikė skaitytų jidiš kalba pasakojimų įspūdžiai.

Paroda „Melioracija“, 13:00–17:00
Lietuvos Respublikos Žemės ūkio rūmai, K. Donelaičio g. 2

Trečius metus vykstanti tarptautinė mainų rezidencijų programa „DeMo“ menininkus/es iš Ukrainos, Lietuvos, Šiaurės Airijos ir Prancūzijos (Niamh Seana Meehan, Mark Buckeridge, Ona Juciūtė, Beatrice Celli, Anton Karyuk, Vytautas Stakutis, Julija Račiūnaitė, Kipras Dubauskas, Lia Dostlieva, Nazar Furyk, Andrii Dostliev ir Julija Beliaeva) kvietė kiek įmanoma subjektyviau tyrinėti galimas sąsajas, sutapimus ir skirtumus tarp įvairių modernybių ir modernizacijos procesų, jų formų ir išraiškų. „Melioracija“ atskleidžia pastarojo tyrimo perspektyvas tuo pačiu atverdama klausimą apie šiandieninį mūsų ryšį su pažanga arba progresu ir neišvengiamą jo dialektiką bei materialumą.

Parodos kuratorė – Agnė Bagdžiūnaitė, architektė – Gabrielė Černiavskaja, koordinatorė – Brigita Bareikytė. Paroda yra Mainų rezidencijos „DeMo“ ir „Kaunas 2022“ programos „Modernizmas ateičiai“ dalis.

Jei norite užsukti, registruokitės el. paštu: agne@kmn.lt

„Archi/Textūra“: nevizualios architektūros paviljonas, 15:00–20:00
studioDOT714, Europos pr. 72

Interaktyvi paroda „Archi/Textūra” pristato trejus metus vykdytus architektės Rasos Chmieliauskaitės ir menotyrininko dr. Justino Kalinausko tyrimus nevizualios patyriminės architektūros tema. Šiais, kartu su Lietuvos aklųjų ir silpnaregių sąjungos bendruomene, vykdytais tyrimais buvo ieškoma naujos architektūrinės erdvės organizavimo gramatikos, nukreiptos į nematomą dialogą su mus supančia aplinka ir atsiskleidžiantį per taktilinį, audialinį bei orientacinį santykius su architektūros fenomenu.

studioDOT714 yra architektės-fotografės Ligitos Lileikės įkurta eksperimentinė industrinė kūrybinė erdvė, kuri pirmą kartą oficialiai atveria duris liepos 14 dieną kartu su ekperimentinės architektūros platformos ArchiTextura LAB paroda. Studija yra dedikuota architektūrai, menui, kinui, fotografijai ir knygoms.

KETVIRTADIENIS, 07 28

Edukacinė programa „Raštas Juozo Grušo namuose“, 14:00
Kalniečių g. 93

Žaliakalnyje, Kalniečių gatvėje stūksantis namelis slepia ne vieną istoriją apie jo šeimininką, rašytoją Juozą Grušą. Būtent šioje vietoje gimė brandžiausia autoriaus kūryba – istorinės dramos, vėlyvos novelės. Visi jie nugulė į penkis raštų tomus, kuriuose autorius atskleidžia, jog dailioji literatūra, tai menas, kuris netarnauja gyvenimo praktikai, tačiau žmogaus sielą praturtina laime.

Edukacinio užsiėmimo metu esate kviečiami susipažinti su rašytoju Juozu Grušu – sudėtinga rašytojo vaikyste, ankstyvu įsitraukimu į literatūros pasaulį. Išgirsite kokia buvo rašytojo dienotvarkė, kaip rašė Juozas Grušas, kur ši unikali asmenybė sėmėsi įkvėpimo. Išvysite originalius literato rankraščius, perskaitysite keletą Juozo Grušo aforizmų iš asmeninių rašytojo sąsiuvinių.

Parodos „Mauša Levis ir Šimonas Bajeras. Tarpukario fotografų palikimas“ atidarymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Fotostudija „Baer ir Levi“ Ukmergėje įkurta maždaug 1918 m. Šimonas Bajeras buvo vienas pirmųjų ir geriausiai žinomų fotografijos studijos savininkų Kaune po Pirmojo pasaulinio karo, o Mauša Levis, pasak šeimos legendos, šiek tiek patirties įgijo foto studijoje Niujorke. Apie 1923 m. tapo vieninteliu „Baer ir Levi“ foto studijos savininku ir pakeitė pavadinimą į „M. Levi fotografija“.

Iš Šiaulių kilusios, Niujorke gyvenančios parodos organizatorės – M. Levio anūkės ir Š. Bajero dukterėčios – Fainos Borovsky pastangomis iš įvairių pasaulio kampelių surinktose fotografijose atsispindi Lietuvos tarpukaris, užfiksuotos to meto ryškios asmenybės, būdingos detalės. Kūriniai išsibarstę labai plačiai ir atrandami net Niujorko muziejuose, todėl šiandien svarbiausia juos vėl atrasti, surinkti ir pasirūpinti, kad niekas neliktų užmiršta.

„Pokalbiai apie du miestus: medinė architektūra“, 18:00
Laikinoji M. K. Čiurlionio galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Kauno miesto muziejus kviečia į ant Pelėdų kalno vyksiančią diskusiją – pokalbį apie Kauno ir Vilniaus medinę architektūrą ir jos likimą. „Susitikimo metu kalbėsimės apie tai, kokią įtaką miesto ir jo žmogaus savivokai daro jo paveldas, koks paveldas Kaunui ir Vilniui patogus, o kokį būtų galima laikyti nepatogiu – taigi atmestinu ir nesaugotinu? Ir svarbiausia – kokią vietą užima greitai nykstantis medinis architektūrinis paveldas?“, – rašoma kvietime. Pokalbį moderuos architektūros istorikas dr. Vaidas Petrulis, jame dalyvaus miestų antropologė dr. Jekaterina Lavrinec, architektas Povilas Konkulevičiaus ir fotografas Andrius Surgailis. Ateikite su šeima – kol vyresnieji klausys pokalbio, šalia vyks vaikams ir paaugliams skirtos veiklos.

Susitikimas yra  Kauno miesto muziejaus ir MO muziejaus parodos „Kaunas–Vilnius: nuversti kalnus“ lydintysis renginys.

„Romuvos“ lauko kinas: „Urvas (Il buco), 22:15
Lietuvos švietimo istorijos muziejaus kiemelis, Vytauto pr. 52

Beveik be žodžių nufilmuotas filmas-paveikslas (rež. Michelangelo Frammartino) patiks kino kaip meno ir dailės gerbėjams. Pietų Italijos kalnų slėnyje tyrinėtojų grupė leidžiasi į giliausią Europos urvą. Juos stebi romios karvės ir kalnų piemuo. Kuo giliau miestiečiai lenda po žeme, tuo labiau lėtėja piemens gyvenimas. Tai įspūdingai nufilmuota poezija apie gyvenimo ir gamtos gelmes. Filmo premjera įvyko Venecijos kino festivalyje.

Šis seansas yra kartu su „Lokys, liūtas ir šakelė“ organizuojamo projekto „Europietiško kino kelionės“ dalis. Projekto seansai kviečia pažinti ir pamilti skirtingų Europos šalių kiną bei originaliausius filmus išvysti išankstinių premjerų metu. Projektas yra „Kaunas 2022“ programos dalis.