Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 28–gruodžio 1 dienoms

28 lapkričio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 11 28

Paroda „Fake News“, 10:00–17:00
LDS galerija „Drobė“, Drobės g. 62-308

Melagienos, žavus manipuliacinių technologijų ir žmogiško bukumo derinys, neabejotinai smerktina praneštos tikrovės vizija. Dėl suprantamų, todėl nekartotinų priežasčių. Bet ar joje glūdintis poreikis perrengti tikrovę įtaigesniais pavidalais, atsisakymas leisti tiesai juos gadinti nėra savaip giminingas meninei vaizduotei, klausia projekto kuratorė, tapytoja Rebeka Bruder. Parodos sumanymas kilo bendradarbiaujant su portalu Delfi, šio projekto partneriu. Delfi rubrikose „Melo detektorius“ ir „Demaskuok“ viešinti straipsniai tapo atskaitos tašku ir užduoties gairėmis individualiai menininkų vaizduotei. Jokių ribojimų žanrams, medžiagoms ar technologijoms, vienintelis reikalavimas – prisirišti prie konkretaus Delfi straipsnio ir jame narstomos melagienų problematikos. 

Parodos dalyviai: Elena Balsiukaitė-Brazdžiūnienė, Aušra Vaitkūnienė, Pranas Griušys, Naglis Rytis Baltušnikas, Arvydas Brazdžiūnas-Dusė, Vytautas Tomaševičius, Audrius Gražys, Adelė Liepa Kaunaitė, Dainius Trumpis, Jūratė Kluonė, Linas Liandzbergis, Andrius Miežis, Audronė Andrulevičienė, Mindaugas Jurėnas, Domas Mykolas Malinauskas.

VDU Muzikos akademijos Akordeono katedros 10-mečio koncertas, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Akordeonas yra jaunas, jaunatviškas ir vienas universaliausių instrumentų. Toks bus ir jubiliejinis katedros koncertas. Girdėsite akordeoną solo, su kameriniu orkestru, įvairių ansamblių sudėtyse.

Programoje: Arvydys Malcys, Viktor Semionov, Camille Saint-Saëns, Chick Corea, Richard Galliano, Eddy Louiss, Benny Golson, autorinės atlikėjų kompozicijos.

Kūrybinės dirbtuvės „Vaizduotės praktikos: 8 žaidimai šeimai ir vakarėliams“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Gruodis jau čia pat. N e į t i k ė t i n a! Metas pagalvoti ne tik apie šventinį meniu, bet ir veiklas, kurios paįvairins jūsų Naujametinius vakarėlius darbe, giminės ar draugų susitikimus. Niekas taip nepraskaidrina buvimo kartu, kaip juokas ir žaismingi kūrybiniai procesai su šalia esančiais žmonėmis. „Pasidalysime aštuoniais žaidimais, dinamiškomis veiklomis, teminėmis Kalėdų pramogomis. Skirkite dvi valandas, ir jūsų šventės įgaus naujų, žaismingų spalvų bei autentiškų prisiminimų“, – žadama kvietime.

ANTRADIENIS, 11 29

„Nulinė retorika“. Vakaras, skirtas Jono Meko metams, 18:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Organizatoriai kviečia pasiklausyti dr. Ramūno Čičelio pasakojimo, VDU Retorikos klasės atliekamo Jono Meko „Laiškų iš niekur“ skaitymo bei dalyvauti filmo „…Mes visi žiūrim“ peržiūroje.

Vakaras „Nebylusis kinas. Laukiniai vakarai“, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų namai, K. Petrausko g. 31

Vesternai dažnai siejami su amerikietiškuoju identitetu. Vesterno žanro istoriją kino industrijoje ir seanso filmą nuotoliniu būdu pristatys kino archyvaras, ankstyvojo kino festivalio „Pirmoji banga“ sumanytojas Aleksas Gilaitis, o filmą įgarsins pianistas, vienintelis profesionalus taperis Lietuvoje – Viktoras Orestas Vagusevičius. Filmo titrai – anglų kalba.

Kristinos Buožytės filmo „Aurora“ peržiūra, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

„Aurora“ (Vanishing waves, 2013 m., 124 min., N-16) perkelia žiūrovą į nesuvokiamą žmogaus sąmonės, atminties gelmę. Juosta pasakoja apie moksliniame eksperimente dalyvaujantį vaikiną. Šio eksperimento tikslas – neuronais perteikti informaciją iš komos būsenos Auroros smegenų į Luko smegenis ir stebėti, kaip vyksta šis procesas, kaip jis veikia abu žmones. K. Buožytė klausia, kas mus sieja, kaip atsiranda šis ryšys? Ar tai tik mūsų projekcijos į kitą žmogų, mūsų pačių atspindžiai? Chemija ar metafizika? Peržiūrą pristatys kino kritikas Gediminas Jankauskas.

Kadras iš filmo

„Meta-Įvaizdis“. Kūrybinio rašymo dirbtuvės su Greta Štiormer, 18:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

„Socialiniai tinklai kuria meta versijas to, kas esame mes. Fotografijos, video įrašai, socialinių paskyrų skelbimai, asmeniniai pranešimai formuoja mūsų įvaizdį tiems, kurių realybėje galbūt net nepažįstame. Visame informacijos sraute pirmu smuiku griežia teksto naudojimas. Kūrybinio rašymu dirbtuvių metu koncentruosimės į meta įvaizdžio kūrimą per tekstą, tikrumo paieškas ir socialiai atsakingų temų iškėlimą skaitmeninėje plotmėje“, – rašoma renginio anotacijoje.

Kūrybinės dirbtuvės yra nemokamos, bet būtina dalyvių registracija.

Renginys yra Kauno menininkų namų Literatūros edukacijos programos „Trenksmas“ dalis, finansuojama Lietuvos kultūros tarybos. 

TREČIADIENIS, 11 30

William Kentridge paroda „Tai, ko nepamename“, 10:00–17:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Europos kultūros sostinės programoje pristatoma paroda „Tai, ko nepamename“ kalba apie žmonijos puoselėjamą selektyvią atmintį. Faktų, istorijų, atsiminimų išstūmimas kaip savisaugos ar propagandos priemonė būdingas tiek Johannesburgo, tiek Romos, tiek ir Kauno žmonėms. Visi pasirenkame (kartais net privalome tai daryti psichikos stabilumo), ką prisiminti, o ką išstumti iš atminties. Tad realiu laiku mūsų tikrovės suvokimas yra paveiktas mąstymo pertrūkių, kuriuos iš Lietuvos kilęs PAR menininkas siūlo užpildyti, kad praturtėtų mus supančio pasaulio supratimas.

Informuojame, kad William Kentridge paroda „Tai, ko nepamename“ pratęsta iki gruodžio 4 d.

Ahoy nuotr.

Luko Pavilonio paroda „Fortifiksacija“, 10:00–17:00
Kauno IX forto muziejus, Žemaičių pl. 73

Parodoje – tapybos, grafikos ir fotografijos darbai, atskleidžiantys žmogaus kūrinių ir gamtos, praeities ir dabarties ryšius. Jaunojo menininko darbuose vaizduojami Kauno tvirtovės fortai, kurie pamažu atsiduoda laiko tėkmei ir gamtos galiai. Praeityje įvykdyta žmogaus invazija į gamtą – prieš 140 m. karininiams tikslams pradėti statyti fortai – silpsta, o, žmogui atsitraukus, gamta palengva susigrąžina objektus ir teritorijas. „Fortifiksacija“ eksponuojama netradicinėje parodoms erdvėje – IX forto puskaponieryje, kuris simboliškai susisieja su parodos tema.

Koncertas „Re: romantikams“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Seserų Rasos ir Eglės Vosyliūčių duetas „RE“ naujoje programoje kartu su klausytojais ieškos romantizmo šaltinio, anot atlikėjų, to „jausmų upelio“ pradžios, upelio, vėliau virtusio begaliniu vandenynu Vakarų Europos muzikos istorijoje.

Programoje:
Ludwig van Beethoven – Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 10, op. 96
Franz Schubert – Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 2, op. 137
Johannes Brahms – Sonata smuikui ir fortepijonui Nr. 1 G-dur, op. 78 („Regensonate“)

KETVIRTADIENIS, 12 01

Valentino Sventicko monografijos „Dalios Grinkevičiūtės dalia“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Pasak knygos autoriaus literatūros kritiko, Nacionalinės premijos laureato Valentino Sventicko, „Kai rašoma apie išskirtinai dramatiško likimo žmogų, kai jo likimo gijos siejasi su skaudžiais tautos gyvenimo įvykiais, kai atrodo, kad tiesiog būtina įterpti paties to žmogaus išsisakymų, – biografijos pasakojimas savaime įgyja savybių ir intonacijų, tartum neteikiančių galimybės rašyti trumpai ir koncentruotai. Tebus čia bandymas tą padaryti. Kam jo reikia? Kad žmonės rastų trumpą D. Grinkevičiūtės gyvenimo aprašymą. Kas inspiruoja ir palaiko tokį autoriaus nusiteikimą? Pačios D. Grinkevičiūtės gebėjimas rašyti lakoniškai, leisti byloti faktams, pasikliauti jų iškalba.“

Kartu su autoriumi dalyvaus vertėja, viena parodos „Dalia Grinkevičiūtė (1927–1987). Kambariai / Įveikti atstumai“ autorių Vytenė Saunoriūtė Muschick.

Architektūros paskaitų ciklas: Dr. Vaidas Petrulis „Architektas Jonas Mulokas: tautinio identiteto paieškos egzilyje“, 17:30
A. ir P. Galaunių namai-muziejus, Vydūno al. 2

„Paskaitoje diskutuosime apie lietuvių išeivijos architekto Jono Muloko (1907-1983) kūrybą ir kelsime klausimą ar XX a. amžiaus vidurio globalios modernizacijos akivaizdoje vis dar buvo įmanoma ir prasminga savito architektūros charakterio paieška. Vadinamiesiems dipukams (angl. displaced persons) ši lietuviškojo modernizmo dilema atsivėrė itin aštriai. Netekus urbanistinio, gamtinio bei kultūrinio konteksto, buvo prarastos bet kokios prielaidos vietos charakterio tęstinumui, tačiau tuo pat metu kankino tėvynės sentimentas bei politinė ambicija architektūroje įprasminti Lietuvos vardą. Taigi, kaip vystėsi ši architektūrinė drama?“, – intriguojama kvietime.

Dr. Vaidas Petrulis – architektūros istorikas, Kauno technologijos universiteto Architektūros ir statybos instituto vyriausiasis mokslo darbuotojas, tyrinėjantis XX a. architektūros istoriją bei teoriją. Skaito viešas bei akademines paskaitas, tyrimus publikuoja moksliniuose bei plačiajai auditorijai skirtuose leidiniuose. 

V. Petrulis. Asmeninio archyvo nuotr.

Spektaklis „Vėjo prigimtis“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Amos Oz (Amos Klausner) – vieno žymiausių gyvų Izraelio rašytojų ir intelektualų, prozininko, žurnalisto, pelniusio daugybę prestižinių literatūrinių apdovanojimų apsakyme „Vėjo prigimtis“ analizuojami dviejų priešingų charakterių ir požiūrių tėvo ir sūnaus santykiai. „Bijome kalbėti apie tai, kad esame priklausomi nuo tėvų. Tačiau visiškai nepriklausomiems būti neįmanoma – kad ir kokio amžiaus bebūtume, tėvams visuomet išliksime vaikais. Daug dalykų, ateinančių iš šeimos, mus varžo ir daro priklausomais. Apie tai ir kalbu šiame spektaklyje, pasitelkdamas ilgų monologų formą“, – teigia režisierius Gildas Aleksa.

Lauros Vansevičienės nuotr.

Filmas „Sugrįžę iš Niujorko“, 18:15
„Romuva“, Laisvės al. 54

Du menininkai, fotografas Arūnas Kulikauskas ir tapytojas Eugenijus Varkulevičius – Varkalis, kurių kūryba buvo varžoma sovietmečiu, iškeliauja į Niujorką. Ten sutinka savo guru Joną Meką, bohemą ir džiaugiasi kūrybos laisve. Po dvidešimt metų filmo herojai grįžta į Lietuvą. Megapolio trenksmą pakeičia ramūs gamtos garsai, lėtas ritmas ir atsivėrusi gyvenimo gelmė. Tačiau jų neapleidžia Mokytojo ir Niujorko dvasia. Rež. Ramunė Rakauskaitė.