Žurnalų archyvas

Maršrutas lapkričio 21–24 dienoms

21 lapkričio, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 11 21

Paroda „Žemaitija – istoriniuose Europos žemėlapiuose“, 08:00–17:00
Kauno regioninis valstybės archyvas, Maironio g. 28B

Žemaičių vardas istoriniuose šaltiniuose atsiranda XIII a. pradžioje, vėliausiai krikščioniškoje istoriografijoje. Žemėlapiuose istorinė žemė  pirmą kartą randama 1507 m. kardinolo Mikalojaus Kuziečio žemėlapio perdirbinyje. Nuo XV a. antros pusėsŽemaitija jau žymima visuose Vakarų Europos kartografų darbuose, kaskart su vis tikslesniu kartografiniu vaizdu. 

Šiuo metu vertingiausi Lietuvoje senosios kartografijos rinkiniai saugomi Vilniaus universiteto ir Lietuvos mokslų akademijos Vrublevskių bibliotekose, Lietuvos nacionaliniame muziejuje, Lietuvos nacionalinėje Martyno Mažvydo bibliotekoje. Parodoje eksponuojami žemėlapiai nuo XVI a. pradžios iki XIX a. vidurio.

Simpoziumo  „Laiko paieškos: nuo spalvos iki įvaizdžio“ paroda, 10:00–19:00
Kauno Vinco Kudirkos viešosios bibliotekos Meno ir muzikos skyrius, A. Mapu g. 18

Grafikė Aistė Ramūnaitė, tapytoja Irena Mika, keramikė Dormantė Penkinski, skulptorius Sigitas Straigis ir tapytojas Romanas Averincevas eksponuoja simpoziume „Laiko paieškos: nuo spalvos iki įvaizdžio“ sukurtus darbus, kurie apima visus metų laikus – jaukų pavasarį, įsimintiną vasarą, spalvotą rudenį ir baltą žiemą. Autoriams svarbu laiko paieškos, kolorito ir įvaizdžių pagava. Pasak menininkų, dalyvavimas simpoziume – tai puikus įkvėpimo ir bendruomeniškumo pavyzdys, leidžiantis tobulėti ir atrasti įvairias raiškos formas bei filosofija.

Dalyvių darbų koliažas

Filmas „Pūga prie Mėmelio. Klaipėdos atvadavimo saga“, 10:35 / 17:10
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

Kino ekranuose – istorinis atkuriamosios dokumentikos filmas su atkurtais vaizdais, įvykiais, herojais iš istoriko prof. Alfonso Eidinto to paties pavadinimo knygos. Tai – įdomiausia istorijos pamoka apie didžiulę reikšmę mūsų valstybės nepriklausomybei, jos ekonomikai ir politikai turėjusiam įvykiui – Klaipėdos krašto prijungimo prie Lietuvos 100-osioms metinėms, kurias minėsime 2023 m. sausio 15 d.

ANTRADIENIS, 11 22

Eimučio Markūno paroda „Tyla ir triukšmas“, 10:00–18:00
„Pelėdų kalno“ galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Kauno kolegijos Menų akademija kviečia į personalinę tapybos, instaliacijos, performanso meno, videomeno ir vitražo srityse kuriančio menininko Eimučio Markūno parodą „Tyla ir triukšmas“, tęsiančią Kauno meno mokyklos 100-mečiui skirtą parodų ciklą.

Edmundo Janušaičio knygos „Žaliakalnio ložė“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

„Šešioliktame eilėraščių rinkinyje Edmundas Janušaitis lieka ištikimas kertiniams savo kūrybos (o ir poezijos prigimties) bruožams: aplinkos stebėsenai bei išjautimui, taupiam žodžiui, reikšmingam nutylėjimui ir dėmesiui emociniam eilėraščio pradui. Kartu knygoje pabrėžiama senkančio laiko pajauta, stipri baigties nuojauta, perteikiamas tarpinės būsenos, neapčiuopiamos pasaulių sandūros išgyvenimas. Paslaptingoji ložė yra tarsi prieglobstis asmenybei, suvokiančiai pasaulio ydas ir būties trapumą.“ – apie knygą rašo Tomas Vyšniauskas.

Kartu su autoriumi dalyvaus viršelio autorius, dailininkas Gintautas Velykis, knygos maketuotojas, leidyklos „Naujasis lankas“ vadovas Tautvydas Majauskas, Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus ir kt. Renginį moderuos poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas.

Kristinos Buožytės filmas „Kolekcionierė“, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Bibliotekoje vyks debiutinio šiemet mokslinės fantastikos pasaką „Vesper“ pristačiusios Kristinos Buožytės filmo „Kolekcionierė“ peržiūra su kino kritiku Gediminu Jankausku. 

2008 m. „Kolekcionierė“ pelnė „Sidabrinės gervės“ apdovanojimą, o kartu su Gabija Jaraminaite-Ryškuviene juostoje nusifilmavęs Marius Jampolskis – geriausio aktoriaus.

Kadras iš filmo

TREČIADIENIS, 11 23

Paskaitos parodoje „Working Class Heroes”, 17:00
Kauno paveikslų galerija, K. Donelaičio g. 16

Liuksemburgo darbo muziejaus parodoje nagrinėjamos darbo ir industrinio paveldo temos ne mažiau aktualios ir Kaune. Galerijoje savo įžvalgomis dalinsis du šių temų ekspertai: pramonės atminties tyrėja menotyrininkė Linara Dovydaitytė ir Gegužės 1-osios profesinės sąjungos organizatorius Jurgis Valiukevičius.

Aldonos Ruseckaitės knygos „Per žarijas“ pristatymas, 17:30
A. ir P. Galaunių namai, Vydūno al. 2

P. Galaunės knygų klubo renginyje – Aldonos Ruseckaitės knygos „Per žarijas“ pristatymas.

Prozininkė ir poetė knygoje krypsta į esė žanrą. Nedidelės apimties tekstuose, kai kur primenančiuose mažas noveles, talpiai, struktūriškai nuosekliai autorė neria pasakojimo tinklą. Pagrindinė veikėja, remdamasi autentiška ilgamete patirtimi, liudija tarnystę pašaukimui: puoselėti, saugoti visa, ką vadiname lietuvių literatūros paveldu. Ironija ir groteskas, lyrika ir autentiški susitikimai su lietuvių rašytojais, žūtbūtinis užsispyrimas, minant valdininkų slenksčius ir važiuojant biurokratijos mašina – įtraukia skaitantįjį kaip deginanti akistata, kaip dokumentika.

Parodos „Mokykla“ atidarymas, 17:30
Parodos „Porceliano pasaka“ atidarymas, 18:00
Lietuvos švietimo istorijos muziejus, Vytauto pr. 52 

Trečiadienio vakarą muziejus kviečia atverti iškart dvi parodas. 

Tapytojo, skulptoriaus, architekto Manto Maziliausko „Mokykla“ pateikia gamtos kaip mokyklos idėją. Jos objektai sudaryti iš šviesos ir erdvės formų kuria asociacijas į tikrąjį švietimą, kurio nereikėtų sieti su fizine institucija. Inspiruotas praėjusių karantinų suvaržymų, veiklų persikėlimo į virtualias erdves, M. Maziliauskas oponuoja visuomenės patirtiems išgyvenimams ir pristato ne griežtą pasirodymą, o atvirą kūrybos veiksmą, sutartinę vietą, kurioje sulig kiekvienu žmogumi gali atsiverti nauji matymai. Parodos objektai be pavadinimų, tai – galimybė išgyventi kūrinį ir parodą asmeniškai.

Taip pat  muziejaus ArtDeco saloną papuoš išskirtinių porceliano puodelių paroda „Porceliano pasaka“. Daugiau nei 30 metų iš skirtingų pasaulio šalių rinktų trapių dizaino ir tradicijų kūrinių asmeninę kolekcija pristato aktyvi kaunietė Ramunė Motiekūnienė. 

Artėjant šventiniam žiemos laikotarpiui, muziejus siūlo trumpam atitrūkti nuo kasdieninio šurmulio, laiką praleisti ramioje estetiškoje aplinkoje bei neskubant pasirūpinti unikalia dovana sau ar artimui – ArtDeco salone šalia porceliano puodelių parodos veiks išskirtinių rankų darbo porceliano kūrinių mugė, muziejaus knygynėlyje savo savininko lauks prasmingos knygos, lietuvių kūrėjų produkcija – mediniai stalo žaidimai, kvapai, papuošalai ir daug kitų dovanų idėjų.

Franzo Schuberto ir Richardo Strausso sonatų vakaras, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

Kamerinės muzikos vakare – galimybė pasiklausyti kompozitorių Franzo Schuberto ir Richardo Strausso sonatų. Šią programą klausytojams pristato VDU Muzikos akademijos profesoriai: pasaulyje pripažintas fortepijono virtuozas Alexanderis Paley (JAV) ir žymus lietuvių smuikininkas Raimondas Butvila. Buvę bendramoksliai, geri bičiuliai aktyviai bendradarbiauja ir kartu rengia įsimintinas kūrybines programas.

Atlikėjų archyvo nuotr.

Ernesto Kuckailio knygos „Partizanai: kovoti, išgyventi, nugalėti“ pristatymas, 18:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Tai – jau devintoji profesionalaus kario Ernesto Kuckailio knyga. Partizaninis karas, Laisvės kovos neatsitiktinai tapo jo knygų tema – autoriaus šeima buvo tiesiogiai susijusi su ginkluota rezistencija, paliesta ir skaudžių netekčių. Naujausioje gausu svarbių ištraukų su nuorodomis į šaltinius. Atlikta partizaninio karo pokyčio analizė, apžvelgta struktūra, taktika, logistika, žvalgyba, spauda ir t. t. O svarbiausia – asmenybės.

Slemas #55, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

„Jeigu galvojate, kad lapkritis – sunkiausias metų mėnuo, ateikit į slemą užsimiršti. Na, o jei tikite lapkričio žavesiu, pirmu taikymu lipkit ant scenos pasidalinti rudeninio optimizmo receptu! Nes mums visiems to reikia!“, – rašoma kvietime. Slemo #55 vedėjas – Jovaras, kuris, beje, galimai yra darganos simpatikas.

Dalyvių registracija ir klausimai: asta@kmn.lt

Tradicinių šokių vakaronė su „Goštauta“, 19:30
KTU III rūmai, Laisvės al. 13

„Kaip visada, laukiami ir patyrę, naktišokiuose bei stovyklose užgrūdinti šokėjai bei muzikantai, ir pradedantys. Vakaronėse dominuoja lietuvių liaudies šokiai, bet pasitaiko ir kitų Europos tautų. Šokių mokėti iš anksto nebūtina“, – rašoma kvietime.

Organizatorių archyvo nuotr.

KETVIRTADIENIS, 11 24

Diskusija apie kūrėjų nomadiškumą, 17:00
Prezidento Valdo Adamkaus biblioteka-muziejus, S. Daukanto g. 25

Renginyje dalyvaus menininkė, šiuolaikinio meno kuratorė Vita Zaman, o ją kalbins rašytoja bei literatūrologė Sandra Bernotaitė. Lauks pokalbis apie netracidinius Vitos Zaman kūrybos vingius ir apie nomadišką menininkės gyvenimo patirtį.

V. Zaman archyvo nuotr.

Parodos „ANBO. Avangardo Naujokai Bet Oho“ pristatymas, 18:00
Lietuvos aviacijos muziejus, Veiverių g. 132

Paroda vainikuoja visą pusmetį kurtą tinklalaidžių ciklą apie ANBO epochos Lietuvą nuo 1925 m. iki 1939 m. Parodos pagrindinė tema – pažintis su Antano Gustaičio gyvenimu ir jo indėliu Lietuvos aviacijai: pačio sukurtais moderniais ANBO lėktuvais. Į „Kaunas 2022“ programą įtrauktos parodos pristatymo metu galėsite išvysti šokių bei muzikinius pasirodymus.

Parodos „The Family of Man“ atidarymas, 18:00
Kauno fotografijos galerija, Vilniaus g. 2

Kauno fotografijos galerijoje „Kaunas 2022“ proga bus eksponuojama istorinės parodos „The Family of Man“ pagrindinės dalies reprodukcija, susidedanti iš šeimos fotografijų. Ši instaliacija buvo parodyta 2021 m. UNESCO pasaulio paveldo objekte Felkingeno metalurgijos gamykloje (Weltkulturerbe Völklinger Hütte) bendradarbaujant su CNA surengtoje parodoje „Mon Trésor – Europos lobis Saro krašte“. Instaliaciją sudaro Roberto Carringtono, Nato Farbmano, Vito Fiorenzos, Nina Leen, Carlo Mydanso fotografijos.

Parodos atidaryme lankysis „The Family of Man“ parodą saugojančio Centre national de l‘audiovisuel (CNA) Liuksemburge vadovas Paul Lesh, fotografijos skyriaus vadovė Michèle Walerich ir projektų vadovė Céline Offerman. O taip pat Weltkulturerbe Völklinger Hütte meno centro, skolinančio parodą Kaunui, kuratorius Frank Krämer. CNA Steichen kolekcijos kuratorė Anke Reitz atidarymo proga skaitys viešą paskaitą apie „The Family of Man“ istorinę vertę ir neblėstantį aktualumą. Renginys vyks anglų kalbą ir bus transliuojamas Kauno fotografijos galerijos Facebook paskyroje (kaunasgallery.lt).

Knygos „Kaunas Stanislovo Lukošiaus žvilgsniu: tarpukario architektūra“ pristatymas, 18:00
Kauno miesto muziejaus M. ir K. Petrauskų skyrius, K. Petrausko g. 31

Tai jau antroji Kauno miesto muziejaus publikacija iš serijos, skirtos žymaus fotografo Stanislovo Lukošiaus (1906–1997) daugiatūkstantiniam nuotraukų, negatyvų ir diapozityvų archyvui, saugomam Kauno miesto muziejuje. Šįsyk tema – įvairialypė tarpukario Kauno architektūra. Akiai patrauklias, skirtingas perspektyvas atveriančias nuotraukas lydi istorikų ir architektūrologų tekstai, pristatantys jas S. Lukošiaus biografijos, miesto socialinės ir urbanistinės raidos kontekste.

Filmo „Senis prie jūros“ peržiūra, 18:30
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

2022 m. spalio 18 d. profesoriui Vytautui Landsbergiui sukako 90 metų. Jubiliejaus proga režisierius Vytautas V. Landsbergis sukūrė filmą-portretą apie savo tėvą. Filmas „Senis prie jūros“ – tai asmeniškas, (auto)ironiškas kino portretas apie devyniasdešimtmetį žmogų, vis dar aktyvų, pilietišką ir kūrybišką, kažkada stovėjusį Lietuvos Nepriklausomybės atstatymo darbų fronte. Filme pamatysime ir kitokį, viešai publikai nematomą „naminį“ Vytautą Landsbergį – vis labiau rimstantį, filosofiškai apibendrinantį bendražmogiškuosius patirties dalykus.

Filmo partneris – „Laisvės TV“.

„Common People“. Filmas „Penki svajotojai ir arklys (5 Dreamers and a Horse)“, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56

Į Kauno menininkų namų salę iš Armėnijos atvyksta Lietuvoje dar nerodytas filmas „5 Dreamers and a Horse“ (liet. k. Penki svajotojai ir arklys) (2022). Režisieriai Arenas Malakianas ir Vahagnas Chačaturianas sukūrė elegantišką ir paslaptingą dokumentiką apie sudėtingą ir prieštaringą šalį, kurioje archajiškos tradicijos egzistuoja kartu su jaunų žmonių, svajojančių apie revoliuciją, karta. Paversti svajones realybe – to, regis, abu kūrėjai linki savo herojams.