Žurnalų archyvas

Maršrutas kovo 13–16 dienoms

13 kovo, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 03 13

Knygos „Turi būti paleistas… Kapitonas Steponas Darius Lietuvos Karo aviacijoje 1922-1927 m.“ pristatymas, 17:30
Kauno karininkų ramovė, A. Mickevičiaus g. 19

Knygoje – per penkerius metus autoriaus, Lietuvos aviacijos muziejaus muziejininko Pijaus Sto6kaus surinkti archyviniai dokumentai, bendraamžių prisiminimai ir kiti šaltiniai praturtinami gausiomis nuotraukomis, kurių dalis publikuojama pirmą kartą. Knygoje aprašoma Stepono Dariaus tarnybos Karo aviacijoje raida, pateikiamos iki šiol neviešintos lakūno kvalifikaciją apibūdinančios detalės, tačiau viso to fone – ir asmeninės dramos.

Kino protmūšis, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

„Romuva“ kviečia į antrąjį kino protmūšį tiek filmų mėgėjams, tiek pasišventusiems fanatikams. Protmūšį sudarys keli etapai, skirtingo tipo klausimai, o nugalėtojai bus apdovanoti Kauno kino centro „Romuva“ pakvietimais į kiną. Šįkart protmūšio trukmė – šiek tiek ilgesnė, tad jūsų lauks daugiau galimybių išbandyti savo žinias ir įrodyti, kad apie kiną žinote viską.

ANTRADIENIS, 03 14

Paroda „Dar ne paskutinė“, 10:00–17:00
VDU menų galerija „101“, Muitinės g. 7

Virginija Ridikaitė Laužadienė kviečia apžiūrėti akvarelės technika atliktus kūrybinius darbus ir keramikos kūrinius. Menininkė savo kūrybą apibūdina taip: „Nesiekiu realaus vaizdavimo, man svarbu tik emocija, neįprastas paviršius, spalvų deriniai, netikėtumas. Matote abstrakčias kompozicijas, kuriose nulieti patirti įspūdžiai. Nuostabiausia, ką matau savo aplinkoje – gamtos stichijų nugairintos medinių pastatų lentos, įgavusios gražų, pilką sidabro atspalvį. Tai mano aplinkos metraščiai, kurių fragmentus bandau pavaizduoti savo kūryboje.“

Paroda „MODERNėjant: Kryžiaus link“, 11:00–18:00
Kauno arkivyskupijos muziejus, M. Valančiaus g. 6

Parodoje eksponuojami Mato Menčinsko, Petro Kalpoko, Vytauto Kazimiero Jonyno, kun. Pijaus Brazausko, Vytauto Igno, Mykolo Paškevičiaus, Antano Kmieliausko, Rimo Čiurlionio, Eugenijaus Varkulevičiaus-Varkalio, Eglės Velaniškytės, Juozo Vosyliaus, Liudviko Natalevičiaus kančios ir nukryžiavimo tematikos darbai, ją vainikuoja skambiai prisikėlimo žinią skelbiantis prof. Alfonso Vauros „Prisikėlęs Kristus“ iš asmeninės skulptoriaus kolekcijos.

Paroda skiriama a.a. menotyrininkės prof. dr. Laimos Šinkūnaitės, skatinusios Bažnyčios ir šiuolaikinės dailės dialogą, atminimui.

Spektaklis „Kvėpavimas“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Pora bando priimti svarbiausią gyvenime sprendimą – susilaukti vaiko. Jie išsilavinę, jie rūšiuoja atliekas ir rūpinasi pasaulio problemomis. Jiems rūpi žmonijos ateitis. Ir staiga jų šeimyninis klausimas tampa ypatingai sudėtingas. Jei per daug galvosi – niekada neapsispręsi. Jei paskubėsi – tai gali tapti pražūtimi. Vaiko pradėjimui reikia tinkamų priežasčių. Tik štai kokios priežastys yra tinkamos? Ir kas pirmiau bus sunaikintas – pasaulis ar santykiai? Režisierė Agnija Leonova kviečia į spektaklį pagal britų dramaturgo Duncano McMillano pjesę „Plaučiai“. Dramoje klimato kaita, kaip globalinės katastrofos simbolis (ar Damoklo kardas), kuria nerimą keliančią aplinką poros santykiams, daro įtaką jiems. Spektaklio kūrėjai kelia klausimą – ar pora iš tiesų ieško sprendimo, ar vis dėlto, svarstydama apie pasaulį, bėga nuo savo santykių? Spektaklis ypatingai tinka poroms, kurios ieško prasmingo ir turiningo laiko praleidimo.

Viktorijos Lankauskaitės nuotr.

TREČIADIENIS, 03 15

Edmundo Janušaičio romano „Su manimi ir be manęs“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Įžvalgų romanas „Su manimi ir be manęs“ – romanų „Žaliakalnis – Prisikėlimo parapija“ ir „Vileišio aikštė – šnabždesių ABC“ tęsinys, pabrėžiantis jų filotopinį pobūdį. Jis tarsi pratęsia Žaliakalnio „topografinę“ tradiciją ir pagrindinę jos mintį – prisirišimas, susiliejimas su konkrečia gyvenamąja vieta yra esminė žmogaus būtiškoji savybė, harmonizuojanti jo santykį tiek su aplinkiniu, tiek su savo vidiniu pasauliu.

Kartu su autoriumi dalyvaus Lietuvos rašytojų sąjungos Kauno skyriaus pirmininkas Gediminas Jankus, dailininkas Gintautas Velykis, skulptorius Sigitas Straigis ir kiti, Žaliakalniui bei autoriaus kūrybai neabejingi asmenys. Renginį moderuos poetas, literatūros kritikas Tomas Vyšniauskas.


Simono Jazavitos knygos pristatymas, 18:00
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Knygą „Kovok! Kazys Škirpa ir Lietuvos likimas Antrajame pasauliniame kare“ pristatys jos autorius dr. Simonas Jazavita, prof. dr. Jonas Vaičenonis, dr. Egidijus Papečkys.

Kazys Škirpa – Lietuvos kariuomenės savanoris, Steigiamojo Seimo narys, Lietuvos karo atašė, pėstininkų pulko vadas, Lietuvos aktyvistų fronto kūrėjas ir vadas. Šiandien ši ryški Lietuvos istorijos figūra vertinama prieštaringai. Su renginio svečiais bus aptartas K. Škirpos vaidmuo Lietuvos karybos istorijoje ir veiksniai, lėmę tokį požiūrį į jį.

Šokio spektaklis „M)eilė (m)eilėse“, 19:00
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

Spektaklis inspiruotas Berlyne gyvenusios, 2022 m. pabaigoje mirusios lietuvių poetės ir dailininkės Aldonos Gustas gyvenimo bei kūrybos. „Kiekviena linija – tai meilės ryšys tarp minties ir rankos“, – įsitikinusi A. Gustas. „(M)eilės (m)eilėse“ persipynusi Naujų idėjų kamerinio orkestro NIKO gyvai atliekama kompozitoriaus Gedimino Gelgoto muzika ir režisierės Birutės Letukaitės vadovaujamų „Auros“ šokėjų judesys. 

„Auros“ archyvo nuotr.

Dueto „Working Hobo“ koncertas, 20:00
„Godo“, Laisvės al. 89D

Dar 2010 m. rudenį susibūrusi bičiulių kompaniją praėjo įvairias transformacijas nuo amerikietišką akustinį bliuzą bei visą jo mitologiją skleidžiančio skambesio iki improvizacinio psichodelinio roko. Grupė, buvusi ir aktyvi, ir pusiau iširusi, nors veiklos niekad nenutraukusi,
šiuo metu egzistuoja kaip dviejų draugų – Vidmanto Aškinio (grojančio grupėje „Arklio Galia“) ir Algio Fediajevo (žinomo iš solinės veiklos) – gitarinis (nors įtraukiami ir kiti instrumentai) duetas.

KETVIRTADIENIS, 03 16

Knygų klubo susitikimas „Arbatėlė pas Leviną“ su „Mirę irgi šoka“ autore Egle Frank, 17:00
LSMU Emanuelio Levino centras, V. Putvinskio g. 14

Vasario mėnesį vykusioje Vilniaus knygų mugėje paskelbti akcijos „Metų knygos rinkimai 2022” nominantai. Prozos suaugusiesiems kategorijoje viena iš nominančių – Eglė Frank. Nepraleiskite pavasarinės progos pabendrauti ir gauti autografą.

Festivalis „Kino pavasaris“: „Uogos“ ir „Po saulės“, 18:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Šiemet didžiausio Lietuvoje festivalio programa stebins daugiau kaip 70–čia ilgametražių ir bene 50–čia trumpametražių filmų – Kanų, Berlyno, Venecijos ir kitų garsiausių kino festivalių laureatais, jaudinančiais debiutais, pripažintų meistrų darbais ar nesenstančia kino klasika.

Atidarymo filmai – net du! Tai Vytauto Katkaus trumpametražis „Uogos“, kurio pasaulinė premjera įvyko Kanuose, ir britės Charlotte Wells debiutas „Po saulės“ (Aftersun). „Jau iš pirmo kadro matyti, kad tai subtilus ir gyvas kinas, o už jo – stilistiškai susiformavusi režisierė. Tai laiškas į praeitį, kuriuo režisierė tarsi sako savo iki galo nepažintam tėčiui: „Ei, dabar tave geriau jaučiu.“ Atmosfera tokia stipri, kad po filmo jausitės laiką leidę ne kino salėje, o tingioje saulėkaitoje prie žydro baseino su Sofi ir Kalumu“, – į festivalį pasinerti kviečia jo programos ir turinio vadovė Aistė Račaitytė.

Kadras iš filmo „Uogos“

XXV Kompozitorių E. Griego ir M. K. Čiurlionio muzikos festivalis: „Norvegijos džiazo spalvos“, 18:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5

2023 metais norvegai ir visas meno pasaulis minės kompozitoriaus Edvardo Griego 180-ąsias gimimo metines, o jam ir Čiurlioniui skirtas festivalis į Kauną grįžta jau 25-ąjį kartą. Ši Hordalando grafystės ir Kauno miesto bendrystės iniciatyva palaipsniui išaugo į solidų meno projektą, itin praturtinantį muzikinį Kauno gyvenimą. Keturių koncertų programa – glausta, bet itin kūrybinga.

Neįprastos sudėties džiazo ansamblis „Ivar Kolve trio“ grįžta į Kauną su kontrastinga, alsuojančia norvegišku koloritu, šiuolaikinio džiazo ir senosios norvegų tautinės muzikos ritmais žėrinčia koncertine programa. Nuo 1994 m. kartu muzikuojantis kolektyvas jau yra palikęs ryškų pėdsaką Norvegijos džiazo istorijoje. Vibrafonu arba marimba, kontrabosu ir mušamaisiais instrumentais atliekamos džiazo kompozicijos daugelį stebina neįprasta, iki šiol negirdėta sąskambių gausa bei neeiline ekspresija.

„21st Century Quintet“ koncertas, 19:30
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22

Scenoje –  jauni Lietuvos ir Latvijos džiazo muzikantai, kurie jau spėjo nuskambėti per visą Lietuvą, išbandyti jėgas džiazo festivaliuose bei savo talento dėka pelnyti klausytojų dėmesį. Energija pulsuojančias kompozicijas grupės lyderis saksofonininkas Davit Avetisyan papildo armėnų liaudies muzikos motyvais. Ši jungtis dovanoja klausytojams ypatingą melodinę liniją, leidžiančią džiazo bangomis nuplaukti į egzotiškos, nepažintos kultūros pasaulį.