Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 6–8 dienoms

5 gegužės, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 05 06

Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos dienos minėjimas, 13:00
Pogrindžio spaustuvė-muziejus „ab“, Spaustuvės g. 2, Domeikava, Kauno raj.

Gegužės 7-oji – Spaudos atgavimo, kalbos ir knygos diena. 2022-ieji paskelbti ir Lietuvos Katalikų Bažnyčios Kronikos metais. 1972 m. pradėtas leisti leidinys griežtos cenzūros, propagandos ir laisvos spaudos draudimo sąlygomis buvo platintas net 17 metų, jam pavyko pralaužti geležinę uždangą ir skelbti pasauliui apie tikrąją padėtį Lietuvoje.

Viso renginio metu pogrindžio spaustuvėje „ab“ bus demonstruojama Vytauto Didžiojo karo muziejaus vaizdo medžiaga, skirta Lietuvos Katalikų bažnyčios kronikos 50-mečiui ir kardinolo Sigito Tamkevičiaus SJ kunigystės 60-mečiui. Vakare esate kviečiami pasinerti į gyvo veiksmo ir vaidmenų žaidimą „Spaustuvės detektyvas“, kuris vyks autentiškoje pogrindžio spaustuvės erdvėje ir muziejaus ekspozicijoje.

Kauno literatūros savaitė
Įvairios vietos

Antroji rašytojų ir knygų šventė įsibėgėja. Penktadienį programoje – rašytojų Sandros Bernotaitės ir Jurgos Tumasonytės dialogas Kauno Vinco Kudirkos viešojoje bibliotekoje bei jaunųjų Kauno, Liuksemburgo, Novi Sado ir Tartu literatų skaitymai Kauno menininkų namuose.

Knygos „Kovingoji Ėvė. Kaip Ieva Simonaitytė gynė lietuviškumą ir gentainius“ pristatymas, 17:00
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Ievos Simonaitytės 125-osios gimimo metinės paskatino priekuliškę pedagogę ir rašytoją Editą Barauskienę pažvelgti į lietuvių literatūros klasikės tautinę, pilietinę veiklą, į jos atkaklią kovą su priespauda, neteisybe. Visa tai I. Simonaitytė patyrė vaikystėje, jaunystėje ir brandžiame gyvenime nuo savųjų kaimynų, nuo vokiečių ir tarybinės valdžios. Edita Barauskienė savo kūrinį pristato taip: „Su kovingąja Ėve gyvenau visą gyvenimą – ir tiesiogiai Priekulėje, ir per jos kūrybą“.

Liaudies instrumentų ansamblio „UT“ koncertas, 18:00
Kauno miesto muziejaus Tautinės muzikos skyrius, L. Zamenhofo g. 4

Ansamblis „UT“ savo veiklą pradėjo 2018 m. spalio 2 ­d. Utenoje. Kolektyvo tikslas yra išsaugoti ir populiarinti tradicinių Aukštaitijos regiono liaudies instrumentų bei meistro Juozo Lašo istorinių kanklių ansamblinio ir solinio grojimo išskirtinį muzikavimo paveldą, tęsti tarpukario nepriklausomoje Lietuvoje vykusio tautinio pakilimo aktualias muzikines tautiškumo idėjas bei bibliotekininko Henriko Raštikio ir vargonininko Petro Vinkšnelio 1931–1935 m. šiame regione pradėtą naujovę kanklių istorijoje – patobulintų tradicinių instrumentų ansamblinį muzikavimą. 

Šis projektas (penkių renginių ciklas miestuose, kurie susiję su J. Lašo ir P. Vinkšnelio veikla) „Svajonė – kad kanklės skambėtų“ skirtas paminėti J. Lašo 110-ąsias gimimo metines

Premjera. Šokio spektaklis „Ištrintos durys“, 18:30
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

„Mes kuriam savo pačių avatarus, lyg savo šešėlius, savęs nuotrupas. Ir tai vyksta ne dėl savęs, o dėl kitų. Dėl kitų mes save dekonstruojam, prarandam, kuriam iš naujo. Mes tampame patys sau svetimi, pasimetę savyje, savo pačių avatarais. Avatarų bendruomenė įleidžia vidun ir ištrina duris“, – pristatomas naujasis šokio teatro „Aura“ kūrinys. Choreografė – Birutė Letukaitė.

Teatro archyvo nuotr.

ŠEŠTADIENIS, 05 07

Kauno literatūros savaitė
Įvairios vietos

Švenčiam literatūrą toliau. Nuo ryto pradedame „Knygų laisvėje“ – bukinistų alėjoje, stebime instaliaciją „Išnykstanti siena“, dairomės „Literatūrinių pojūčių salone“, lankome „Aklą pasimatymą su knygą“, einame į latvių, prancūzų, Indonezijos autorių skaitymus… ir gal net negrįžtame namo?

Europos dienai skirtas renginys „Tvari mada: lėčiau, atsakingai, ilgam“, 11:00
Kauno Vinco Kudirkos viešoji biblioteka, Laisvės al. 57

Renginio dalyviai kviečiami mainytuvėms su „TEXTALE“ stiliaus komanda, pasikalbėti apie tvarią madą, atsakingus pasirinkimus spintos atnaujinimui, lavinti praktinius garderobo formavimo įgūdžius, konsultuotis su stiliaus profesionalais ir eksperimentuoti su deriniais, kad kuo daugiau spintose primirštų puošmenų grįžtų vartojimui – vėl stebinti ir džiuginti!

Organizatorių nuotr.

Šokio filmo „Mahamudra ilsisi tuštumoje“ peržiūra, 12:00
„Tempo“ erdvė, M. Daukšos g. 34

Filmas „Mahamudra ilsisi tuštumoje“ – kiekvieno šarvas, kuriame įsmigę begalės socialinių, psichologinių, ideologinių strėlių, kasdien vis trūkinėja, paradoksus keisdamas į scenarijus, baimes į priepuolius, kol galiausiai vienas ar kitas kraštutinumas pastūmėja žmogų virsti. Visi jo kūnai prabyla, žadindami patirti katarsį, kuris visame chaose atveria tuštumą, išlaisvina sielą, žmogus pradeda kelionę į vientisumą.

Prieš filmą jūsų lauks Emilijos Dūdaitės performansas kartu su Ignu Šmitu ir Dominyka Markevičiūte.

Virtualios filmo peržiūros IRGI galerijoje (www.irgigalerija.lt) vyks gegužės 17 d. 20 d. ir 24 d.

Filmas „Ties virimo riba (Boiling point)“, 19:15
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Intensyviausias metų vakaras viename „karščiausių“ Londono restoranų. Charizmatiškas ir reiklus šefas Endis Džounsas vaikšto peilio ašmenimis. Kelios iš eilės asmeninės ir profesinės krizės gali sugriauti viską, ką jis pasiekė sunkiu darbu. Restoranas beveik perpildytas, o netikėtas higienos inspekcijos vizitas dar labiau sustiprina įtampą virtuvės komandoje. Džounsas kaip įmanydamas malšina tarp komandos ir vadybininkų stiprėjančią įtampą, kartu bandydamas tenkinti absurdiškus klientų reikalavimus. Rež. Philip Barantini.

SEKMADIENIS, 05 08

Evaldo Pauzos skulptūros paroda „Kalnas“, 10:00–18:00
„Pelėdų kalno“ galerija, A. Mackevičiaus g. 27

Kauno meno mokyklos 100–mečiui skirtoje ekspozicijoje – pastarųjų dviejų dešimtmečių konceptualios skulptūros kūriniai, su kuriais į savo pirmosios meno mokyklos erdves kūrėjas sugrįžta pirmą kartą.

Personalinėje parodoje „Kalnas“ eksponuojami skulptūros kūriniai – interpretatyvūs, asociatyvūs, susiję su konkrečiais istoriniais laikmečiais („Figūrantas (šunų dresuotojas, pasirengęs šuns atakai)“, „Basanavičius“, „Žmuidzinavičius“, „Su meile“ ir kt.). Ekspoziciją papildo ir vystoma konceptualios skulptūros serija („maxitaxi 1“, „maxitaxi 2“ ir kt.), kurioje menininkas įžengia į 3D erdvę.

Tematiškai skirtingus kūrinius apjungiantis kalno simbolis siejamas su Žaliakalniu, kuriame menininkas praleido didžiąją savo gyvenimo dalį ir su Pelėdų kalnu, ant kurio prieš šimtmetį pastatyta Kauno meno mokykla, kurioje iki šiol savo kūrybinį kelią pradeda daugybė jaunų, talentingų kūrėjų.

Paroda „Stasio Ušinsko marionetės ir tarptautinė modernizmo estetika“, 10:00–18:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Stasys Ušinskas (1905–1974) – viena brandžiausių ir novatoriškiausių Lietuvos meno asmenybių, unikaliai sintezavusi lietuviškos mokyklos ir avangardistinių XX a. Vakarų Europos meno krypčių pasiekimus. Tai įvairiapusis menininkas, kurio kūryba apima daugelį sričių. Jis buvo tapytojas, grafikas, vitražistas, scenografas, pedagogas, lėlininkas.  

Parodoje rodomos Stasio Ušinsko marionetės – viena unikaliausių kolekcijų, saugomų Lietuvos teatro, muzikos ir kino muziejuje.

Silvestras Dūdelė. LTMKM eksponatas.

Kauno literatūros savaitė
Įvairios vietos

Geri dalykai, kaip ir geros knygos, visuomet turi paskutinį sakinį. Savqjį pradėkite viniliniuose pusryčiuose „Godo“ ir pasimatyme su Sauliumi Šalteniu ir, žinoma, užsilikime ukrainietiškame vakare. Tikimės, po šio savaitgalio turėsite daug naujų skaitinių.

Kariliono muzikos koncertas „Vandens muzika“, 16:00
Vytauto Didžiojo karo muziejus, K. Donelaičio g. 64

Sekmadieniais į Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelį sugrįžta kariliono muzikos koncertai, kuriuos atliks Austėja Staniunaitytė-Proietta. Gegužės 8 d. vyks koncertas „Vandens muzika“. Skambės Georgo Frydricho Hendelio „Vandens muzika“ (ištraukos: Hornpipe, Air, Minuet I, Minuet II, Hornpipe), karilionui aranžavo Robertas Londinas. Koncerte skambės ir kiti klasikinės muzikos kūriniai: J.S. Bach „Air on the G String“, „Jesu, Joy of Man’s Desiring“ ir kt.

KMSO sezono uždarymo koncertas „Šviesos simfonija“, 17:00
Kauno valstybinė filharmonija, L. Sapiegos g. 5 

17-ąjį koncertinį sezoną Kauno miesto simfoninis orkestras, diriguojamas Markus Huber (Vokietija), užbaigs įspūdingąja Antono Brucknerio simfonija Nr. 6 A-dur. Savo Šeštąją simfoniją kompozitorius kūrė būdamas pakilios nuotaikos ir pagaliau išgyvendamas gyvenimo pilnatvę. Šeštosios simfonijos muzika stebinančiai gaivi ir pakylėta. Iš tiesų ši simfonija suvokiama tarsi pasaulėtvarkos grožio ir didybės pašlovinimas. Iš visų A. Brucknerio simfonijų ji – pati šviesiausia. Muzikoje trykšta džiūgavimas, beatodairiškas svaiginimasis būties pilnatve. Lyrinės temos prisodrintos iki tol negirdėta emocine galybe ir jausmų šiluma. 

Šį vakarą publika turės galimybę išgirsti ir IX tarptautinio Stasio Vainiūno pianistų konkurso pirmosios vietos laimėtoją Elžbietą Liepą Dvarionaitę. 

Europos diena. „Vienybės simfonija“, 17:00
Rotušės aikštė

Gegužės 9 – Europos diena. Šią dieną prieš daugiau nei 70 metų pasiūlyta sukurti bendriją, kuri suvienytų tuomet karo nualintą Europą. Tai diena, skirta taikai ir vienybei Europoje. Šiemet, kai į Europą po 70 metų vėl grįžo karas, mūsų vienybė kaip niekada svarbi. Esame solidarūs ir visomis išgalėmis padedame Ukrainai. Tik kartu galime įveikti negandas ir kurti geresnę ateitį.

Renginio metu pasirodys Vytauto Lukočiaus vadovaujamas orkestras „Vilniaus Sinfonietta“ bei žinomi atlikėjai. Žiūrovų laukia tiek klasikiniai, tiek populiariojo žanro kūriniai, o koncertą vainikuos orkestro ir DJ muzikinė improvizacija, atliekant Europos Sąjungos himną – Liudviko van Bethoveno „Devintąją simfoniją“.

Renginio metu bus apdovanoti Metų Europietis (-ė) ir Metų jaunasis Europietis (-ė). Scenoje pasirodys žinomi žmonės ir visuomenės veikėjai, kuriuos kviesime diskutuoti ir dalintis mintimis apie Europos vienybę ir reikšmę šiandien.