Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 30–birželio 2 dienoms

30 gegužės, 2022, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PIRMADIENIS, 05 30

Paroda „Suvenyras“
Muitinės g. 2

VDA KF Grafikos katedros III-io kurso studentų paroda „Suvenyras“ tai darbai sukurti pusmečio eigoje reflektuojant ir analizuojant personalinės ar kolektyvinės atminties mechanizmus. Suvenyras (pranc. souvenir) – dovana atminimui; tapęs pagrindiniu parodos raktažodžiu, studentų kūryboje veikia kaip simbolinis atminties riboženklis, žymintis tai ką norime išplėšti iš užmaršties ar bent šiek tiek pristabdyti dylantį laiką. Autoriai šioje parodoje nutolsta nuo tradicinių piešimo ar grafikos sprendimų, veikiau leidžia pasirinktai idėjai diktuoti meninę raišką ir tam išnaudoja įvairius tarpdisciplininius metodus.

Darbai buvo sukurti konceptualaus piešimo paskaitos metu. Paroda vyksta pastato antrame aukšte, 218-oje auditorijoje. 

Filmas „Fantastiniai gyvūnai: Dumbldoro paslaptys“, 14:00 / 19:50
„Forum Cinemas“, Karaliaus Mindaugo pr. 49

„Fantastiniai gyvūnai: Dumblodoro paslaptys“ – tai naujausias nuotykis kerinčiame Magijos pasaulyje, į kurį sugrįžti vėl kviečia „Hario Poterio“ autorė J. K. Rowling. Profesorius Albas Dumbldoras puikiai žino, kad Juodasis burtininkas Gelertas Grindelvaldas renka armiją, su kuria tikisi užvaldyti burtininkų pasaulį. Profesorius supranta, kad vienas pats tokio stipraus priešininko sustabdyti nepajėgs ir kreipiasi pagalbos į magiškąjį zoologą Njutą Miglapūtį. Tikėdamasis, kad šiam pavyks kaip įmanoma ilgiau likti „nematomam“ priešininkų stovyklai, Dumbldoras patiki Miglapūčiui suburti galingą burtininkų komandą, galėsiančią pasipriešinti Juodajam burtininkui ir jo pakalikams. Režisierius: David Yates.

ANTRADIENIS, 05 31

Paroda „Ateitis / atmintis“, 12:00–19:00
Gimnazijos g. 4

Grupė Vokietijos menininkų-kuratorių „Konsortium“ pristatys tarptautinio bendradarbiavimo projektą, tyrinėjantį miesto istoriją ir jo architektūrinį palikimą. Jie pakvietė daugiau nei pusę šimto menininkų iš įvairių pasaulio šalių kurti bendradarbiavimu pagrįstą kolektyvinę skulptūrą, dedikuotą tarpukario Kaunui. Taip buvo sukurtas „miniatiūrinis muziejus“, trimatis miesto žemėlapis, sudarytas iš paveikslų ir skulptūrų. Ši paroda – pirmoji „Kaunas 2022“ organizuojama paroda, veikianti unikaliame renovuojamame pastate prie Istorinės Prezidentūros. 

Filmas „Murena (Murina“), 18:30
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Julija su tėvais gyvena į rojų panašioje Kroatijos saloje, bet jaučiasi lyg spąstuose. Ją erzina nuolat dėl nepasisekusios karjeros besiskundžiantis tėvas. Erzina ir motina, akivaizdžiai engiama tėvo, bet negebanti jam pasipriešinti. Vienintelė vieta, kur Julija jaučiasi laisva, yra jūra; matyt, todėl, kad įkūnija galimybę pabėgti. Sykį merginos gimtojoje saloje apsilanko senas tėvo draugas ir buvęs darbdavys. Jis priklauso kitam – tam Julijos geidžiamam – pasauliui, ir ji kiek įmanydama pasistengs ten patekti. Antonetos Alamat Kusijanović filmas Kanų kino festivalyje apdovanotas „Auksine kamera“ už geriausią debiutą.


„Pasaulis skamba“. „Orkesta Mendoza“ koncertas, 19:00
Terasa „Laukas“, Nepriklausomybės a. 12

Trečiąkart į Lietuvą grįžtantis „Orkesta Mendoza“ klausytojus pasitiks Lotynų Amerikos ritmais, Meksikos karščiu, pietietišku temperamentu ir indie – mambo staigmenomis. Kinematografiškos „Orkesta Mendoza“ kuria siautulingą muziką paskanintą sodriais psichodeliniais bei 60-ojo dešimtmečio roko atspalviais maišydami juos su tradiciniais lotynų stiliais, tad savo nutrūktgalviškumu yra lyginami su pankiškaisiais „Sex Pistols“, o intensyvumu su mambo legenda Pérez Prado.

„Pažaislio liepų alėjos vakarai“. Grupės „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ koncertas, 19:00
„Monte Pacis“, T. Masiulio g. 31

Tradicinis vasaros festivalis grįžta į vienuolyno liepų alėją. „Antikvariniai Kašpirovskio dantys“ – gamtoje natūraliomis sąlygomis nesutinkama žodžių kombinacija, sukelianti ilgalaikę migreną gilios prasmės ieškotojams. Grupė – stereotipus laužantys muzikos padūkėliai. Reaguodami į šių dienų gyvenimo ritmą ir atakuodami stipria energetika bei aktyvumu, muzikantai sudaro tai romantikų, tai chuliganų įspūdį.

TREČIADIENIS, 06 01

Tarptautinis kongresas „CoHappiness. Permąstant laimę“ (iki 06 03)
Įvairios vietos

„Kongreso metu apjungsime mokslo, kultūros ir meno laukus, siekdami prisiartinti prie sunkiai pasiekiamos ir neretai mokslininkus gluminančios laimės temos.  Šiais neramiais sveikatos, ekologinių ir socialinių krizių laikais svarstysime ir lukštensime skirtingas laimės konotacijas, „pūsime laimės dulkes“, pasitelkdami performatyvias bei sensorines patirtis. Atsiremsime į laimę kaip prielaidą žmogaus bendravimo ir bendrabūvio formoms su žmogumi bei kitomis gyvybėmis, rūšimis ir dirbtiniu intelektu“, – rašoma VDU kvietime.

Edukacinis užsiėmimas „Magiška lėlių istorija: teatre ir animacijoje“, 10:00
Nacionalinis M. K. Čiurlionio dailės muziejus, V. Putvinskio g. 55

Ar žinote, kas sukūrė pirmąjį garsinį lėlių filmą Lietuvoje „Storulio sapnas“? O kas buvo pirmasis lėlinės animacijos pradininkas mūsų šalyje? Birželio 1 dieną šias ir kitas įdomybes sužinosite edukaciniame užsiėmime Stasio Ušinsko marionečių parodoje.

Edukacijos metu dalyviai susipažins su garsiu Kauno menininku, lėlininkystės ir animacijos pradininku Lietuvoje – Stasiu Ušinsku (1905–1974). Drauge su lėlių teatro konstruktoriumi Audriumi Bartninku užsiėmimo dalyviai pakeliaus lėlininkystės ir  animacijos istorijos labirintais, išgirs  įdomių istorijų iš S. Ušinsko kūrybinės biografijos ir turės progą pamatyti žymiojo kūrėjo lėles ir originalius brėžinius.
Programa skirta vaikams nuo 7 metųTrukmė: 1 val. 20 min.

Kviečiame registruotis iš anksto tel. 8 684 84388

Tarptautinis interaktyvus teatro festivalis „Nerk į teatrą“ (iki 06 04)
Nacionalinis Kauno dramos teatras, Laisvės al. 71

„Vasarai jau pasiruošta? Nauja skrybėlaitė, paplūdimio šlepetės ir kremas nuo saulės jau laukia savo starto, bet prieš maudynes ir saulės vonias pasinerkime į skirtingų emocijų jūrą… teatre. Programa priderinta teatro naujokams ir meistrams, vyks trupių iš Ukrainos ir Vokietijos spektakliai, performansas dedikuotas riksmams (Belgija), bus ekskursijos, juoko joga, kūno plastikos užsiėmimai – net 30 dirbtuvių! Speciali programa bičiuliams iš Ukrainos, edukacijos prieinamos vaikams su skirtingomis negaliomis“, – rašoma kvietime.

Teatro archyvo nuotr.

Solidarus piknikas ukrainiečiams ir lietuviams, 17:00
VDU Botanikos sodas, Ž. E. Žilibero g. 6

Tarptautinę vaikų gynimo dieną, birželio 1-ąją, ukrainiečiai ir lietuviai kviečiami dalyvauti solidariame piknike. Visi ateinantys kviečiami atsinešti pledus, maisto, stalo žaidimų. Lietuviai vaišins ukrainiečius, ukrainiečiai – lietuvius. Ukrainiečiams maistas nemokamai, lietuviai galės nemokamai pasivaišinti ukrainietiškais barščiais.

Pikniko metu vaikams bus organizuojamos edukacijos, veiks biblioteka, vyks sporto užsiėmimai, šokiai, piešimo dirbtuvės, moterys jungsis į sutartinių ratą, suaugusieji taip pat galės dalyvauti paskaitose, knygos pristatyme.

Šią dieną taip pat bus pradėta įgyvendinti vienos ilgiausių Baltijos šalyse meno galerijos „No-Fly Zone“ po atviru dangumi idėja. Galeriją kurs vietos, užsienio ir Ukrainos menininkai bei ukrainiečių bendruomenės. Piešimo veiksmą galės stebėti visi pikniko dalyviai.

Pikniko iniciatoriai – „1K Paramos Fondas“ bei tarptautinis meno ir mokslo kongresas „CoHappiness. Rewilding & Rethinking“.

Spektaklis „Norėčiau būt paparčio žiedu“, 18:30
Kauno kino namai „Romuva“, Laisvės al. 54

Kantriai isikibę į žemę šaknimis auga medžiai. Pažaboti gamtos stichijas reikia laiko, prisitaikymas prie aplinkos lėtas ir meditatyvus. Šis gamtos įkvėptas Kauno šokio teatro „Aura“ (choreografija: Bea Debrabant) kūrinys – apie medžius, arba apie žmones, kurie gyvybiškai reikalingi vieni kitiems tam, kad bendrautų, kvėpuotų, veiktų, išliktų ir nepailsdami ieškotų savo paparčio žiedo.

Lauros Vansevičienės nuotr.

KETVIRTADIENIS, 06 02

Parodos „Vladislovas Starevičius. Animacijos pasaulio pionierius“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Torunės šiuolaikinio meno centro organizuojama paroda siekiama supažindinti visuomenę su kino istorijai ir lėlinei animacijai itin reikšminga Vladislovo Starevičiaus asmenybe bei tarptautinėje scenoje reprezentuoti kūrėjo nuopelnus animacijos raidai.

1965 m. mirusio menininko kūrybinį palikimą sudaro 45 filmai. Skirtingų šalių siekį „nusisavinti” autorių kaip savo nacionalinę vertybę pagrindžia tai, kad Rusijoje kūrėjas vadinamas Rusijos animacinio kino pradininku, Lenkijoje – lenkų kinematografininku, pirmojo pasaulyje lėlinio filmo autoriumi, o prancūzai nemažą Starevičiaus meninio paveldo dalį įvardija kaip prancūzų animacinio kino klasiką. Visgi pirmoji lėlių animacija „Elniaragių kova“ sukurta 1910-aisiais Starevičiui pradėjus dirbti Kauno miesto muziejuje, kuris užsakė menininkui sukurti dokumentinius filmus. 

Dieter Mammel parodos „Tranzitas“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Dieter Mammel yra tapytojas kuriantis Berlyne ir Frankfurte prie Maino. Menininkas yra kilęs iš pabėgėlių šeimos, Antrojo pasaulinio karo metu palikusios Banat regioną (tai istorinė teritorija tarp Rumunijos, Serbijos ir Vengrijos). Daugelį meto jo kūryba plėtojosi būties „tarp“ temoje – tarp kultūrų, kelionėje, skrydyje, tarp asmeninių ryšių, o pasirinktoje kūrybos technikoje – tarp tapybos ir piešinio. Tapytojas kuria didelio formato paveikslus ant drėgnos drobės naudodamas tušą. Ši ypatinga technika tapo jo atpažįstamu stiliaus bruožu. „Meno parko“ galerijoje Dieter Mammel kūryba bus pirmą kartą pristatyta Lietuvoje – ekspoziciją sudaro apie 30 daugiausiai pastaraisiais metais sukurtų paveikslų. Parodos proga yra išleistas katalogas „Transit” („Tranzitas“) pristatantis ir ankstesnius šios serijos kūrinius. Šia paroda pradedamas parodų turas – nusitęsiantis į Olandiją ir sugrįšiantis į Vokietiją.

Christoph ir Sebastian Mügge parodos „Ar tikrai nori išsaugot visus pėdsakus?“ atidarymas, 18:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Sebastianas Mügge (g. 1981 m.) ir Christophas Mügge (g. 1983 m.) gimė Bonoje, Vokietijoje, gyvena Švedijoje. Paroda „Ar tikrai norite išsaugot visus pėdsakus?“ – įtraukianti instaliacija, kalbanti apie daugybę pėdsakų, kuriuos palieka žmogus po mirties. Vienas iš pagrindinių klausimų – kaip artimieji turėtų elgtis? Ką išsaugoti, o ko atsisakyti? Po netikėto praradimo, patirto šoko ir sielvarto, nelengva būti atsakingam dar ir už per daug metų sukauptą palikimą – įvairius daiktus, kolekcijas, o tuo pačiu ir už didžiulius skaitmeninių duomenų kiekius.

Ritos Valantytės knygos „Laužytojai“ pristatymas, 18:30
Kauno apskrities viešoji biblioteka, K. Donelaičio g. 8

Kiekvienas laikas užaugina savo žmones, ir su šios knygos herojų kūryba užaugo paskutinė sovietinėje Lietuvoje gimusių vaikų karta. „Keistuolių teatro“ Varna Albertina ir geltonų plytų kelias, Oskaro Koršunovo spektakliai, „Foje“ dainos – tai lyg asmens kodas, skiriamasis laiko ženklas. Knyga sudėliota iš nedidelių istorijų-etiudų, atskleidžiančių ne tik gyvenimą, bet ir to meto subkultūras (pankų, hipių, montanų ir t. t.), viešųjų institucijų (mokyklos, armijos ar psichiatrijos ligoninės) nerašytas taisykles ir daugelį subtilių sovietų laikais ir pirmaisiais nepriklausomybės metais įsišaknijusių visuomenės normų (tokių kaip blatas ir pan.).