Žurnalų archyvas

Maršrutas gegužės 12–14 dienoms

12 gegužės, 2023, KPK redakcija | Maršrutai, Naujienos

PENKTADIENIS, 05 12

Vaikų knygų festivalis „Gyvos raidės“
Maironio lietuvių literatūros muziejus, Rotušės a. 13

Festivalis skirtas visiems – nuo pačių mažiausiųjų iki juos atlydinčių senelių, nes čia linksminsitės žygiuodami kaukėtose eitynėse, žaislų ligoninėje galėsite pataisyti atsineštą sugedusį, suplyšusį žaislą. Ir, žinoma, sutiksite pačius populiariausius Lietuvos vaikų rašytojus. Festivalio kulminacija – Muziejų naktyje.

Įžanginis projekto „Nepadorūs vakarai. Naglis“ renginys „Qvintesencija“, 17:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Projektu „Nepadorūs vakarai. Naglis“ siekiama sukurti erdvę dešimto dešimtmečio metu vykusių pasikeitimų seksualumo kultūros kontekste analizei, siekiant tyrinėti tuo metu besiformavusią queer kultūrą ir jos socialinę ir kultūrinę aplinką Lietuvoje ir regione. Ciklo programą sudarys plačiaformatė 8 renginių programa. Pirmajame renginyje – tyrėjos Rasos Navickaitės paskaita, Augusto Čičelio ir Viktorijos Kolbešnikovos queer archyvo pristatymas, menininko Karol Radiszewskio filmų programa.

Premjera. Muzikinis spektaklis apie seksą „Make Love“, 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

„XIV a. viduryje, besibaigiant Europą siaubusiam marui, G. Boccaccio parašo savo žymųjį „Dekameroną“. Tai virš šimto pasakojimų, kurių daugelis pasakoja apie seksą kaip apie malonumą, praktikuojamą visų – vyrų ir moterų. Įkvėpti šio popandeminio klasiko, surinkome įstabią kūrėjų komandą panašiam tikslui. Jokūbo Tulabos muzika, Kristinos Marijos Kulinič dramaturginis stilius, Agnietės Lisičkinaitės požiūris į scenoje judančius kūnus bei Gildo Aleksos režisūra susipina su puikiai žiūrovui pažįstamais – Milda Naudžiūnaite, Karoliu Kasperavičium, Kasparu Varanavičium, bei Roberta Sirgedaite. Scenoje išgirsim VISŲ šių žmonių bendrai parašytas dainas. Apie seksą. Viskas, apie ką kartais nejauku kalbėti, dabar virs malonumu niūniuoti“, – rašoma spektaklio anotacijoje. 

Premjera. Filmas „Eisiu, kiek reikės“ (As Far As I Can Walk), 19:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Šis Stefan Arsenijević filmas – tai viduramžių serbų epinės poemos „Strahinja Banovićius“, kurioje serbų didikas ieško pagrobtos žmonos, perpasakojimas.

Strahinja ir jo žmona Ababuo išvyko iš Ganos ieškoti geresnio gyvenimo Europoje. Jiems pavyko pasiekti Vokietiją, tačiau buvo deportuoti į Serbiją. Strahinja daro viską, kad pradėtų naują gyvenimą. Jis stengiasi užsitikrinti pabėgėlio statusą, bando tapti futbolininku vietos klube ir dirba savanoriu Raudonajame Kryžiuje. O Ababuo, trokštanti tapti aktore Londone, jaučiasi vis labiau nepatenkinta. Vieną naktį ji dingsta su kita pabėgėlių grupe, vykstančia į Vakarų Europą.

Kadras iš filmo

Kauno literatūros savaitė. „Nauji vėjai + atviras mikrafas“, 21:15
Kauno kultūros centras, Vytauto pr. 79

Jauniesiems autoriams skirtas festivalio renginys be pabaigos – scena atvira tol, kol į ją neįžengia paskutinis norintis paskaityti savo kūrybą.

Pirmojoje dalyje erdvė suteikiama perspektyviausiems Kauno ir regiono jauniesiems rašytojams, kuriuos rekomendavo literatūros ekspertai, rašytojai ir kritikai. „Nauji vėjai“ ypatingi tuo, kad čia galima išgirsti įvairių žanrų kūrinių: ne tik poezijos, prozos, bet ir slemo, dramos. Antrojoje dalyje – atviras mikrofonas, kuriam vadovauja slemeris, slemo renginių vedėjas Jovaras Kelpšas. Šiais metais prie atviro mikrofono stos net 22 autoriai.

Julians Trofimovs nuotr.

ŠEŠTADIENIS, 05 13

Ekskursija po Eglės Ridikaitės parodą NAMO, 12:00
Galerija „Meno parkas“, Rotušės a. 27

Intensyviai dirbanti menininkė pastaruosius metus savo kūrybą vystė buvusios Vilniaus Didžiosios sinagogos komplekso teritorijoje, šiuo metu uždarytose vaikų darželio (Vokiečių g. 13A, Vilnius) patalpose. Šiuos, persisluoksniavusių erdvių bei laikotarpių įkvėptus kūrinius autorė įkurdina visuose trijuose galerijos „Meno parkas“ aukštuose. Daugiau išgirsite po parodą vaikščiodami su pačia Egle Ridikaite.

Galerijos nuotr.

Komiksų edukacija vaikams, 12:00
Kauno lenkų bendruomenės biblioteka, Laisvės al. 83A-1

Kauno lenkų bendruomenė kviečia į biblioteką piešti komiksus su eiliuotų komiksų autore Gitana Tomaševiče. Jos iliustruotas ir eiliuotas istorijas spausdina vaikų literatūros žurnalas „Tipu Tapu”, ji taip pat yra iliustravusi kitų rašytojų knygeles vaikams.
Vaikai gali dalyvauti ir su tėveliaias. Edukacijos vyks iki birželio 17 d., taip pat – po vasaros atostogų.
Informacija ir registracija tel. +37064682883 el.p.: astilbe.lt @gmail.com

Nemuziejų diena, 12:30 / 13:15
Žaliakalnis ir Šančiai

Gidų bendruomenė „Gražinkime Kauną“ pradeda naują iniciatyvą ir kviečia „apšilti“ prieš ilgą naktį muziejuose bei aplankyti unikalias Kauno privačias vietas, kurios iš tikro nėra muziejai, nors juos labai primena.

Žaliakalnyje  aplankysite poeto Edmundo Janušaičio ir jo draugų privačią iniciatyvą – šalia nuosavo namo kieme įkurto menininkų kampo – Poetų sodo dabar veikiančią namo Palėpę – pilną eksponatu, nostalgiškų prisiminimų, istorijų, muzikos… Apsilankymo Šančiuose metu susipažinsite su vienu garsiausių šančiškiu, buvusios grupės CODA nariu ir jo šeimos istorija.

Į abu renginius reikia registruotis ir įsigyti bilietą. Daugiau informacijos iniciatyvos feisbuko paskyroje.

Muziejų naktis
Įvairios vietos

#NuitDesMusées – Europos muziejų nakties renginiai – visame kontinente vyks tą patį vakarą. Įprastai atminties institucijos tą vieną gegužės šeštadienį muša lankomumo rekordus, pristato naujas iniciatyvas, parodas, ekskursijas, atveria įprastai neprieinamas erdves. Viso to ir dar daugiau linkime ir šiemet! Mūsų redakcijos surinktas gidas padės susidaryti išties kaunastišką maršrutą.

Kauno literatūros savaitė. Pasimatymai: Andris Kalnozols, 19:00
Kauno menininkų namai, V. Putvinskio g. 56-1

Kylanti kaimynų literatūros žvaigždė, rašytojas ir teatralas atvyksta su neseniai lietuviškai pasirodžiusiu romanu „Mane vadina Kalendorium“. Skaitymus ir pokalbį moderuoja Sandra Bernotaitė.

Andris Kalnozols (g. 1983) – Talsiuose Kurše gimęs ir augęs latvių aktorius, dramaturgas ir rašytojas, kurio pirmasis romanas „Mane vadina Kalendoriumi“ (Kalendārs mani sauc) susilaukė didelio populiarumo tėvynėje, yra inscenizuojamas teatruose ir ekranizuojamas kine. Knyga jau išversta į armėnų ir lietuvių kalbas (vertėjas Laimantas Jonušys). Autorius sako, kad šioje knygoje apie mažo miestelio keistuolį jis be kita ko norėjęs paneigti nuostatą, kad „humoras yra kažkas neatsakingo“.

Kauno literatūros savaitė. Naktinė kavinė, 21:30
„Teatro klubas“, Vilniaus g. 22

Reperiai MC Jabber (Didžioji Britanija/Vokietija) ir BEETA (Lietuva) demonstruos, ką galima išdarinėti su angliškais ir lietuviškais garsiais žodžiais. Žodžiai puikiai girdėsis ir akustiniame grupės „Sinstation“ (Mykolas Katkus, Mantas Zigmantas, Ieva Marija Baranauskaitė, Šaras Kvaraciejus, Lietuva) koncerte.

Renginys mokamas.

SEKMADIENIS, 05 14

Kauno literatūros savaitė. „Puspiečiai offline“, 12:00
„Godo“, Laisvės al. 89D

Sekmadienio ryto festivaliautojų meniu – ramaus skaitymo renginys „Puspiečiai offline“. Jaukioje bendraminčių aplinkoje, atsijungus nuo interneto, niekas netrukdys susitelkti į knygą, kurią atsinešit patys arba išsirinksite iš festivalio lentynos. Renginys vyks kultūros kavinėje „Godo“, kuri žada pasirūpinti gardžiu branču su čekiškais akcentais. Gali būti, kad kavinėje sutiksite ir į festivalį atvykusius autorius. 

Julians Trofimovs nuotr.

Romo Kalantos aukai pagerbti. „Requiem žuvusiems už Laisvę“, 12:30
Miesto sodas

Prabėgus 51 metams po Romo Kalantos žūties, jo didvyrišką auką laisvės vardan ir Kauno pavasario antitarybinių protestų dvasią kauniečiai jau šį sekmadienį prisimins Muzikinio teatro sodelyje. Po vidurdienio čia skambės kompozitoriaus Jaroslavo Cechanovičiaus mišios „Requiem. Žuvusiems už laisvę“ (eilių autorė Dalia Teišerskytė) ir fragmentai iš Kipro Mašanausko roko operos „1972“. Renginyje pasirodys apie pusantro šimto atlikėjų.

Filmas „Gyvenimas be Jango“ (After Yang), 14:00
„Romuva“, Laisvės al. 54

Ar netolimoje ateityje robotai jaus, mylės, bus žmogiškesni už patį žmogų? Amerikiečių režisieriaus Kogonados subtiliame mokslinės fantastikos filme Džeiko (aktorius Colin Farrell) šeimą ištinka netektis – sugenda mylimiausias žaislas Jangas ir jam nebegalioja garantija. Jangas yra nuo tikro žmogaus niekuo nesiskiriantis robotas, tad atsisveikinti su juo ne taip paprasta. Džeikas pažada dukrai bet kokia kaina atgaivinti robotą ir leidžiasi į odisėją per Jango atminties bangas. Robotas mąsto, ką reiškia būti žmogumi, o žmogus neria į dirbtinio intelekto gelmes.

Kariljono muzikos koncertas „Lietuviška pasaka“, 16:00
Karo muziejaus sodelis, K. Donelaičio g. 64

Kiekvieną gegužės sekmadienį Vytauto Didžiojo karo muziejaus sodelyje skamba kariljono muzikos koncertai. Austėjos Staniunaitytės-Proietta programoje „Lietuviška pasaka“ – Algirdas Klova, Zita Bružaitė, Česlovas Sasnauskas, Kipras Mašanauskas, Juozas Naujalis ir kiti lietuvių kompozitoriai.

Kauno literatūros savaitė. Pasimatymai su  Antanu Šileika, Bernardu Gailiumi ir Kati Hiekkapelto, 16:00 / 18:00
Kauno miesto kamerinis teatras, Kęstučio g. 74A

Teatre viešpataus intriga ir nuotykis. Čia geriausias detektyvų ir trilerių specialistas šalyje Ernestas Parulskis („Nenušaunami siužetai“) į sceną pakvies iš Kanados atvykstantį Antaną Šileiką ir Bernardą Gailių. Rašytojai kalbėsis ne tik apie savo naujausius romanus, bet ir Vakarų nuotykinės literatūros tradiciją bei lietuvių pasiekimus aštriųjų siužetų srityje. Iškart po to seksiantis paskutinis festivalio renginys skirtas skandinaviškam detektyvui. Jį atstovaus iš salos Šiaurės Suomijoje atvykstanti autorė Kati Hiekkapelto. Į keliolika kalbų išverstus jos kriminalinius romanus „Klajūnai“, „Bejėgiai“ ir „Kolibris“ pamėgo ir lietuvių skaitytojai.

Anatolijaus Baratinskio tapybos parodos „Įspūdžių pėdsakai“ atidarymas, 17:30
Galerija „Aukso pjūvis“, BLC verslo centras, K. Donelaičio g. 62

Menotyrininkė Violeta Jocienė teigia, kad šio kūrėjo paveikslai – lyg langai ar mini-gobelenai. Žinomas Izraelio menininkas Anatolijus Baratinskis, jau keletą metų dalyvaujantis mūsų šalies pleneruose ir parodose, šįkart pristato kūrinių seriją, kuri perteikia jo įspūdžius apie Lietuvą ir kuri sukurta specialiai „Aukso pjūvio“ galerijai. Į mūsų kraštą autorius žvelgia lyg pro tyrinėjančius drobių „langus“: didelius ir mažesnius, atvirus ir užkaltus, kviečiančius skverbtis į vaizdo gelmę arba paverčiančius „apžiūrimaisiais“ mus – kai stebime ne mes, o tarsi esame aptinkami žvilgsnio iš Ten. O Ten, A. Baratinskio kūrinių pasaulyje „audžiami“ slėpiningi peizažo fragmentai, išnyrantys lietuviškų trobelių kontūrai, skirtingus metų laikus charakterizuojantis spalvynas ar paros meto užuominos.